Yaş Düzeltme Davası Nasıl Açılır | Son Dakika Haberleri | son dk | Güncel Bilgiler
3:20 am - Pazar Ağustos 19, 2018

Yaş Düzeltme Davası Nasıl Açılır

Cuma, 25 Ocak 2013, 23:46 | Genel | 1 Yorum
taskin
Sponsorlu Bağlantılar

yas-kücültme-davasi-acilmasi

Oturduğunuz bölgedeki Asliye Hukuk Mahkemesine yaşınızı küçültmek veya büyültmek amacıyla dava açma hakkına sahipsiniz. Yaşınızı ne kadar küçülteceğiniz veya büyülteceğiniz hususunda yasa, dış görünüm ile yaş arasındaki uygunluğun olmasını dikkate almaktadır.

Yaşınızı ne kadar küçülteceğiniz yada büyülteceğiniz dış görünümünüze de büyük ölçüde bağlıdır. Görünümünüzden daha ufak bir yaş isteğinde bulunursanız açtığınız dava reddedileceği gibi bu konuda ikinci defa dava açma şansınız da bulunmamaktadır. Yaş küçültme davası bir defaya mahsus açılabilen davalardandır.

Belli bir Hastanede doğumunuz gerçekleşmemiş olması gerekiyor. Şöyle ki doğduğunuz tarihle alakalı resmi bir kayıt olmaması gerekiyor.

Tescil engeli bulunmaması gerekiyor.

Doğum tarihi ile, nüfusa kayıt yaptırdığı işlem tarihi olan tescil tarihinin arasında zaman olarak fark olmazsa küçültülemez. Ama süre farkı varsa, o fark kadar yaşı küçülebilir. Mesela: Doğduğu tarih 02.02.1982 olup, nüfusa dairesine gidip kayıt yaptırdıkları tescil tarihi 16.04.1984 şeklinde olursa, bu tescil tarihine dek küçültme işlemi yapılabilir.

Yaşı küçültülecek şahsın kendinden sonra gelmiş olan kardeşiyle arasında minimum 6 aylık süre olmak zorundadır. Tıbbı olarak minimum doğum süresi olduğu için böyle olmak zorundadır. Kendinden ufak kardeşi yoksa bu sorunla alakalı bir durum yoktur.

Devlet Hastanelerinden kemik ölçüsü çekilmesi ve buna dayalı hastane raporları alınması zorunludur. Hekimler bu konuyla alakalı genellikle olumlu kararlar kullanırlar.

Şahit ispatıyla da desteklenirse mahkeme geçici karar verir. Yani bu amcamın oğludur doğduğu günü biliyorum benim kardeşimden sonra doğmuştu fakat nüfusa yazdırılırken yaşı büyük yazdırmışlar gibi tanık göstermek.

Etiketler: , , , , , , , , ,

"Yaş Düzeltme Davası Nasıl Açılır" Haberinde 1 Yanıt bulunuyor

  1. Harun dedi ki:

    Kimliğimde 19.05.1982 Ancak anam 27 eylülde doğduğumu söylüyor? Köyde doğmuşum, Bu durumda yaşımı küçültebilirmiyim?

Yorum Yazın