Vitiligo Nedir, Tedavi Yöntemleri | Son Dakika Haberleri | son dk | Güncel Bilgiler
3:18 am - Pazar Ağustos 19, 2018

Vitiligo Nedir, Tedavi Yöntemleri

Çarşamba, 6 Mart 2013, 20:09 | Sağlık | 0 Yorum
sarabayar
Sponsorlu Bağlantılar

vitiligo

Ne Demek?

Vitiligo, pigment kaybına bağlı olarak oluşan deride beyaz lekelerin oluşmasına bağlı deri hastalığına verilen isimdir. Yüz, dudak, el, kol, bacak ve genital bölgelerde sıklıkla olduğu gibi vücudun herhangi bir bölümünü de etkileyebilir. Yüz kişide 1 ya da 2 kişide görülür. Vitiligo hastalığı genellikle 20 yaşından önce başlar.  Vitiligo hastalığı deri, saç ve göz rengini belirleyen melanin pigmentinin ölmesi ya da melanositin yapmaması durumunda deri rengini açar ve ya tamamen beyaz olur. Vitiligo ağır stres sonrası çıkabileceği gibi melanosit adlı hücrenin kaybı sonucunda meydana gelir. Vitiligo, esmer kişilerde renk farkı kolayca fark edilebir. Vitiligo hızlı pigment kaybıyla başlayıp bu kayıp sonsuza kadar devam edebilir. Vitiligo hastalığında deri renginin eski haline dönmesi çok zordur. Vitiligo hastalığın tedavisi oldukça uzundur. Hastalığın uzun olması hastaların farklı alternatiflere yönelmesine neden olmaktadır.

Vitiligo Hastalığın Tedavisi ve Yapılabilecekler

Açık renkli kişilerin bronzlaşmaktan kaçınmaları,

Vitiligo alanların güneşe karşı savunması zayıf olduğu için hastalarda güneş yanığı oluşabileceği için güneşten kaçınmalı ya da güneş koruyucu kremler kullanılmalı,

Vitiligo hastaları beyazlıklarını kapatmak için makyaj ile kamuflaj yapabilirler.

Işık Tedavileri (Fototerapi); ışık tedavisinde vitiligolu alanlar dışındaki normal deriyi koyulaştırarak belirginleşmektedir. yeni çıkan mikrofoterapi yönteminde sadece vitiligolu alana verilerek bu problemlerin aşılması sağlanmıştır.

Dar Band UVB Tedavisi : Vitiligonun tedavisindeki en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Yaygın vitiligosu bulunan hastalarda kabin tedavileriyle, vücudunda bazı bölgelerde bulunanlarda ise yeni çıkan mikrofototerapi yöntemiyle uygulanmaktadır. Tedavi öncesi herhangibir ilaç kullanmaya gerek yoktur. Tedavi sıklıkla haftada 2 veya 3 seans uygulanır. Yan etki olarak nadiren güneş yanığına benzer kızarıklıklar görülebilmekte bunlar da kısa süre içersinde kaybolmaktadır.

Puva Tedavisi: Işık tedavisinden önce psoralen adında ilaç kullanılarak derinin ışığa duyarlı olmasına neden olur. bu deri özel UV ışığına maruz bırakılır. eğer vitiligo sınırlı alanda ise deriye uygulanır. eğer vitiligo dağınık ise ağızdan alınınarak UV ışığına maruz bırakılır. bu tedavi 1 yıl boyunda haftada 2 kez uygulananır.

İlaç Tedavisi: Kortikosteroid içeren kremler vitiligo lu alanların eski haline dönmesinde etkilidir. Bu tedavinin doktor kontrolünde kullanılması önerilir.

Ayrıca vitiligo hastaların B12 vitaminini almaya dikkat etmeleri gerekir.
Bazen de vitiligolu alana normal deriden alınan hücre transfer edilebilir. Yapılan araştırmalar sonucunda el ve ayaktaki vitiligoda bu tedavide olumlu sonuçlar alınmıştır. Vitiligo ile yapılan diğer çalışma ise bir protein sayesinde beyaz lekelerin tedavi edilebileceğidir. Amerikalı bilim adamları fareler üzerinde yaptığı çalışmada proteini enjekte ederek tedaviyi mümkün kılmışlardır. Caroline Le Pool ve ekibi, farelere HSP70i proteinini enjekte ederek mutasyona uğramış protein hastalığın ortaya çıkmasına neden olan bağışıklık sisteminin etkisini tersine çevirerek gri renkli farelerin siyah tüylü olmasını sağladı. Araştırmacılar, insan derisi örnekleri üzerinde yaptıkları araştırmalarda da benzer sonuçlar aldıklarını ifade etmişlerdir.

 

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yazın