Uçuk Nedir, Uçuğun Nedenleri ve Tedavisi | Son Dakika Haberleri | son dk | Güncel Bilgiler
3:19 am - Pazar Ağustos 19, 2018

Uçuk Nedir, Uçuğun Nedenleri ve Tedavisi

Pazartesi, 4 Mart 2013, 20:41 | Sağlık | 0 Yorum
sarabayar
Sponsorlu Bağlantılar

ucuk

İnsanlar hayatları boyunca en az bir kere karşılaştığı ağız yaralarından ve AFT (aftöz ülser)’yi birbirinden ayırmak oldukça zor ancak bu yaraların ayrımı sağlık açısından oldukça önemlidir.  Türkiye’de her yıl sekiz milyon kişinin geçirdiği tahmin edilmektedir. Bu nedenle bu iki ağız yarasının tanımını kısaca yapmakta fayda var.
 Uçuğun kısaca tanımı

Genelde dudakta görülen içi sıvı dolu kabarcıklara verilen isimdir. Uçuk dudakta görülmekle beraber bazen dişetinde ve damakta da görülebilmektedir. Uçuk oldukça ağrılı olup bu ağrılar uçuk çıkmadan birkaç önce başlayabilir. Uçuğun çıkması, patlaması, kabuk bağlaması 8-10 gün arasında sürer. Genital uçuk; cinsel bölgeleri ya da kalça bölgesini tehdit eden uçuktur. Genital uçuk ağrı, kaşıntı, yara, ateş, kas ağrısı ve idrar yaparken yanma şeklinde belirtileri görülür.

Peki, Uçuk Neden Çıkar?
Uçuk herpes simpleks adlı virüs nedeniyle oluşur. Uçuk öncelikle önceden uçuk çıkarmış kişilerde ortaya çıkar. Stres, ateş, travma, güneş ışığına maruz kalma, hormonal değişiklikler nedeniyle oluşabilir. Uçuk nerden çıkmışsa bir sonraki seferde aynı noktadan çıkması oldukça yüksektir. Uçuk öpme ve kişisel eşyaların ortak kullanılması sonucunda buluşur.

Uçuk Nasıl Önlenir?
Uçukla ilgili bir lezyon görüldüğünde ağız ve burun içi, cinsel bölge bu enfeksiyona karşı korunmalı, uçuğu sıkıştırıp patlatmamalı, birine ya da göze dokunurken, cinsel bölgeye temas durumlarında ellerinizi bol su ile dikkatlice yıkanmalıdır. Uçuk çıkaran kişilerin kişisel eşyaları kullanılmaz ve cinsel ilişki yapılmaz. Uçuğun kesin tedavisi olmamakla birlikte asiklovirli merhem gibi bir antiviral ajan kullanılabilir. ayrıca buz tedavisi de olumlu sonuçlar verebilir.
AFT (aftöz ülser) Nedir?
AFT dilde, yumuşak damakta, dudak ve yanakların iç kısımlarında görülen küçük, yüzeysel ülserlerdir. AFT oldukça ağrılı olup 5 ya da 10 gün sürebilir.
AFT Neden Çıkar?
Stres, travma, asitli yiyeceklerin tüketilmesi, tahriş edici maddelerin kullanılması/maruz kalınması gibi durumlarda bağışıklık sisteminde meydana gelen değişiklerdir. AFT’nin yayılması, başkasına bulaşması özellikleri görülmez.

AFT Nasıl Önlenir?

AFT’ye neden olan maddelerin ortadan kaldırılması ve enfeksiyondan korunarak AFT’nin görülmesi azaltılabilir. Triamkinalon gibi haricen kullanılan bir kortikosteroid ilacı da yardımcı olur. Günümüzde kesin tedavisi bulunamamıştır.

İki haftadan uzun süren iyileşmeyen ağız yaralarında doktorunuza ya da diş hekiminize başvurmalısınız.

 

 

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yazın