Türk Kahvesinin Yanında Niçin Su Verilir | Son Dakika Haberleri | son dk | Güncel Bilgiler
3:19 am - Pazar Ağustos 19, 2018

Türk Kahvesinin Yanında Niçin Su Verilir

Salı, 7 Ocak 2014, 18:22 | Genel | 0 Yorum
sarabayar
Sponsorlu Bağlantılar

kahve

Kahvenin hikayesi bilindiği üzere çok eskilere dayanır. Çok eskiden buyana kahvenin yanında su ikram edilirmiş mazisi çok eskilere dayanmasından ötürü kahvenin yanında su verilmemesine değişik sebepler gösteriliyor. Bunlardan biri Osmanlı döneminde evlere gelen misafirlere kahvenin yanında su ikram edilirmiş bunun sebebi misafirin aç veya tok olduğunu öğrenmekmiş. Karnı aç olan misafir önce su içermiş tabi akabinde hemen sofra kurulurmuş eğer karnı tok ise önce kahve içermiş böylelikle çok kibar bir şekilde eve gelen misafirin aç olup olmadığı anlaşılırmış.

Dediğimiz gibi mazisi çok eskilere dayandığı için farklı sebepler gösteriliyor bunlardan bir diğeri ise eski zamanlarda padişahlar yemeklerinde zehir olma ihtimaline karşı yemekleri onlardan önce tadına bakan çeşnicibaşı diye adlandırılan kişiler varmış. Çeşnicibaşı yemeğin zehirli olduğunu anlamak için nasıl tadına bakıyorsa aynı şekilde kahvenin de tadına bakıyormuş ama kahve en güzel lezzeti tek kişilik demir cezvede pişirildiği takdirde veriyormuş bundan ötürü koskoca padişah her şeyin en güzelini istediği gibi kahvenin de en güzelini istermiş bu sebepten dolayı güvenlik açısından sıkıntılar oluşturuyormuş. Bu sorunu padişah kahvesine önce parmağını sokup ardından suya bandırırmış kahvenin suyun içindeki dağılımına göre zehirli olup olmadığı anlaşılırmış.

Bu zamana kadar gelen bu gelenek günümüzde kahvenin boğazda kalan tortusunu gidermek için kahvenin yanında ikram edildiği söylenir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yazın