Şeker Hastaları Tatlı Yiyebilir Mi? | Son Dakika Haberleri | son dk | Güncel Bilgiler
3:18 am - Pazar Ağustos 19, 2018

Şeker Hastaları Tatlı Yiyebilir Mi?

Pazartesi, 28 Ocak 2013, 21:31 | Sağlık | 0 Yorum
taskin
Sponsorlu Bağlantılar

diyabet-hastalari-nekadar-tatli-yer

Ülkemizde 9 insandan birisinde bulunmakta olan şeker hastalığı gerçek olduğu sanılan yanlışlardan biride çikolata yenmemesi gerektiğidir. Halbuki uzman doktorlar tarafından yapılmış olan tüm araştırmalar sonucu ortaya çıkan gerçekler kişinin vücudu için gerekli olan kalori seviyesini aşmaması şartıyla bitter yani sade kakaolu çikolataları tüketilebileceğini açıklamasında bulunmuştur.
Günümüzde şeker hastalığı oldukça hızlı bir şekilde artmakla birlikte haylice ciddi bir hastalık haline gelmiş bulunmaktadır. En son yapılan araştırmaya göre her 9 insandan birisinde şeker hastalığı bulunmaktadır ve de 30 yıl içinde şeker hastalığının her 4 insandan birisinde görüleceği hesaplanıyor.

Şeker hastalığında tatlı tüketimi ve şeker hastalığının tedavi yöntemleriyle alakalı bazı bilgiler:
Şeker hastalığındaki tedavi unsurlarının en başında gelen yöntem diyettir. Hayat şeklinin tertiplenmesi ve de her günün kalori tüketiminin kısıtlanabilmesi tedavideki önemi ve başarılarını oluşturmaktadır. Diyetin içeriğinin insandan insana değişmektedir, esas olan tüketilen kalorinin harcanmış olan kaloriden az olması gerekiyor.
Az karbonhidrat içeren diyetler, düşük yağlı diyetlere göre az zamanda daha çok kilo vermeye neden olmaktadır, kan yağları ve de kan şekeri seviyesinde eksilme göstermektedir. Uzun vadede düşünüldüğünde piyasada bulunan diyetlerde hiçbirinin birbirine göre manalı olarak da herhangi bir farkı bulunmamaktadır.
Gündelik besin tüketiminde yukarıda belirtilmiş olan diyetlerin içerisinde bulunan ciddi sınırlamalar yani herhangi bir besin maddesinin kesin ve kesin tüketmenin yasaklanması ve belli bir zaman içerisinde diyetteki hastaların diyete olan uyumunu zorlaştırmaktadır. Perhize yeni başlamış olan hastalardaki isteklendirmeyle kısa vadede kilo verme gözlemlenir, ama motivasyonun azaltılması ile beraber verilen kilolar geri alınmaya başlar. Bu şekildeki diyet tarzına yoyo diyeti denir.
Toplumumuzda yanlış olarak bilinmekte olan çok şekerli tatlıların ve de çikolataların yenmesi şeker hastalığına yol açtığı inanışın yapılmış olan araştırmalarla çürütülmüştür. Özellikle de çikolatanın antioksidan maddeleri içermesi sebebiyle şeker hastalığı olanların kesinlikle tüketilmesi yasaklılar listesinde yer almaz. Vücutta oluşan oksitlenmenin önüne geçen epicatechin adlı cisim çikolatalarda bulunmaktadır.
İyi yapılmış bir çalışmanın, günlük 120 gr bitter çikolatada verilmiş olan sağlığı yerinde olan kişilerdeki verilemeyen gruba göre damar genişlemelerinden sorumlu olan nitrik oksit salınmasının daha çok arttığının göstergesi olmuştur. Bu kişilerde ayni anda kolesterol sınırlarında iyileşme ve insülin dirençlerinde kırılmalar gözlemlenmiştir.

Yukarıda belirtilen iyi olan etkilerin kakao içeriği fazla olmasıyla ilgili olduğu bilinir. Yapılan çalışmalarda yüksek tansiyonu bulunan hastaların farklı gruplara ayrıştırıp ve bir gruba miktar olarak fazla kakao barındıran bitter çikolatalar, bir diğer gruba da beyaz çikolatalar verilmiş. Beyaz çikolatanın verildiği grupta değişik bir etki görülmezken, bitter çikolatanın verilmiş olan gruptaki hastalardaki tansiyonun, şekerin ve de kolesterol gibi etkilerde iyileşme olduğu gözlemlenmiş.
Sonuçta gündelik kalori ihtiyacının düzeyini fazla zorlamamak şartıyla şeker hastalığı bulunan hastaların bitter çikolata tüketmelerinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yazın