Şalgam Suyunun Faydaları ve Zararları | Son Dakika Haberleri | son dk | Güncel Bilgiler
3:20 am - Pazar Ağustos 19, 2018

Şalgam Suyunun Faydaları ve Zararları

Cumartesi, 2 Mart 2013, 15:12 | Sağlık | 0 Yorum
sarabayar
Sponsorlu Bağlantılar

salgam

, turpgiller bitki ailesine ait olup bitkisinden üretilen Adana/Çukurova’ya özgü bir içecektir. Şalgamın patentini Tarsus ilçesi almasına rağmen Adana ilinde en fazla tüketilmektedir. Kırmızı, bulanık ve ekşimsi tadı olan içecek acılı ve acısız olarak tüketilmektedir. Şalgamın acı olmasını sağlamak için acı turşu biberinin suyu ile karıştırılır. Karıştırılan bu turşu suyu karıştırıldıktan sonra fazla bekletilmesi şalgamın bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle şalgamı içmeden hemen önce bu acı turlu suyunu katmak gerekir. Şalgamın tadı plastik şişede bozulması nedeni ile cam şişede tüketilir. Şalgam genellikle kebap çeşitleri ile tüketilir. Şalgam B grubu vitamini, laktik asit, potasyum, demir ve kalsiyum içerir. ;

İştahın açılmasını, sindirimin kolaylaşmasına, sinirlerin yatışmasına, kemik ve dişlerin kuvvetlenmesini sağlar.

Mide, karaciğer, kalp, damar ve göz sağlığı için fayda sağlar.

idrar söktürücü, ergenlik sivilceleri, böbrek kumu ve taşın düşmesinde, şeker hastalar, mide ağrılarının azalmasında kullanılır.

Şalgam Suyunun Yapımı

Şalgam yapımında şalgam, kırmızı havuç, bulgur unu, tuz, maya ve su kullanılır. Şalgam suyunun fermantasyonu iki aşamada gerçekleşir.

Birinci aşama; ekşi maya, tuz ve su ile karıştırılarak bulgurun hamur haline getirilmesidir.

İkinci aşama; bulgurun su ile ekstaraksiyonu sonucu elde edilen sıvının dilimlenmiş şalgam ve kırmızı havuç ile fermantasyonudur.

Şalgamın Suyunun Zararları

Tansiyonu olanların fazla tüketmemesi, hamile olanların ise hiç tüketmemesi gerekir.

 

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yazın