6:40 pm - Salı Temmuz 17, 2018

Sahte Kaçak Çay Nasıl Anlaşılır Kaçak Çayın Zararları

Perşembe, 4 Ekim 2012, 13:26 | Genel | 0 Yorum
admin
Sponsorlu Bağlantılar


Ülkemizde kaçak çay kullanımı oldukça yaygınlaşmış durumda. Durum öyle bir hal almış durumdaki çay satın almaya gittiğinizde satıcılar kaçak çayı ön plana çıkarmış durumda, daha önceleri devlete uygulanan ambargo nedeni ile kaçak yollardan sokulan bu çaylar şimdilerde kaçak yollarla beraber yasal yollarda ithalde edilmektedir. Yapılan araştırmalara göre bu çaylarda kanserojen maddelerden tutunda domuz kanına kadar insan sağlığını tehdit eden daha birçok maddeye rastlandı.

Son zamanlarda ülkemize giren kaçak çay miktarında olan artış nedeniyle yetkililerin yapmış olduğu açıklama ile kaçak çayların insan üzerinde kanser yapıcı etkisi olduğu söylenmekte. Kaçak çay kullanımını azaltmak adına bu tür açıklama geldiği düşüncesine kapılanlar kaçak çay tüketimini azaltarak organik çay kullanımına yönelmiştir. Türkiye de özellikle Karadeniz bölgesinde doğal çayların yetiştirilmesi ve birçok ülkeye ihraç edilmesiyle ünlü olan çay firmalarının başında gelen Çaykur yetkilileri de aynı şekilde kaçak, sahte çay kullananları sağlıkları açısından uyardı.
Özellikle kaçak çayların zararlarını vurgulayan Çaykur yetkilileri, kaçak çaylarda oluşan haşereleri , içerdiği kanserojen maddeler , buna bağlı olarak damar ve böbrek hastalıkları gibi hastalıkları meydana getirmektedir. Türkiye’de en doğal ve güzel çay Çaykur olduğundan bu tür rahatsızlıklara karşı davetiye çıkartıyor. Ülkemizde diğer markalarında taklit edilerek sahte çayların üretilmesi halkın sağlığını ciddi anlamda etkilemektedir.

Dünya üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde dünyada çay içen insanlar üzerinde yapılan testler ile kalp rahatsızlıklarının aşırı çay tüketen kişilerde daha çok görülmektedir. Çayın içinde bulunan kimyasal bileşenler ile kalp krizi geçiren kişilerde daha yüksek risk taşıdığımda bilinmektedir. Siyah çayı tüketirken demleme yöntemlerine de dikkat edilmesi gerekiyor. Bayat çayların üzerine su ekleyerek tekrar tekrar demlenmesi mide başta olmak üzere birçok organa zarar vermektedir. Ayrıca çayı aşırı şekilde tüketmek vücutta bulunan demir oranını da etkilemektedir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yazın