5:53 am - Pazartesi Temmuz 16, 2018

Sağlıklı Kurbanlık Nasıl Seçilir

Cuma, 26 Eylül 2014, 20:30 | Genel | 0 Yorum
sarabayar
Sponsorlu Bağlantılar

kurban

Sayılı günlerin kaldığı Kurban Bayramıyla birlikte insanların kurbanlıkları seçme paniği sürüyor. Birçok insanın kafasına takılan soru kurbanlığın sağlıklı ve kurban olmaya uygun mu? Yoksa uygun değil mi? Ve de seçilen kurbanlık dini unsurlara uyuyor mu, bu sorular kafamızı kurcalayan unsurların başında gelmektedir.

Kurbanlık seçerken doğru olduğu zannedilen birçok yanlış vardır. Uzmanlarında belirttiği üzere vatandaşın kurbanlıkları dini unsurlara uygun seçilmesi gerektiği söylenmektedir. Nihat Hatipoğlu, kurbanlıklar bazı şartlarda uygunluğu olmadan kurbanlık olarak alınmasının yanlış olacağını belirterek, Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlıkların yaş sınırı olduğunu belirtmiştir. Koyun, keçi ve davar cinsindeki hayvanı kesme niyetleri varsa Bir yaş sınırı olduğunu söylemiştir. Sığır gibi büyükbaş hayvanlardaysa İki yaş sınırı bulunmaktadır. Develerdeyse Beş yaş sınırı olduğunu da belirtmiştir. Belirtilen yaşlara özen gösterdikten sonra hayvanların sağlığının yerinde olup olmadığına dikkat etmeleri gerekmektedir demiştir. Uzmanlar vatandaşın doğru olarak bildiği fakat yanlış olan unsurlara dikkat çekmiştir, Doğumundan kuyruğu, kulağı olmayan eksik veya özrü olan hayvanlardan kurbanlık olamaz fakat doğumundan itibaren boynuzları olmayan hayvanın kurbanlık olması uygundur. Kurbanlık olacak hayvanların kemik ilikleri olmayacak tarzda zayıf olmaması gerekmektedir, kurbanlığın kesim alanına gidecek kadar güçlü olması gerekmektedir. Üç tane ayağı sağlam, bir tane ayağı hafif sakatsa yani aksaksa, kesim olacak alana gidecek haldeyse bu hayvanlarda kurbanlık olabilir.

Kurban olacak hayvanın gözleri parlak ve bakışları oldukça canlı olmalıdır. Kurban alacak vatandaşın hayvan satıcısından kurbanlığın pasaportunu muhakkak istemelidir. Pasaportta hayvanın doğum günü ve aşısı görünüyor ise bilirkişiler tarafından yaş tarihlerini yaptırması gerekmektedir. Kilosu yerinde, etine oldukça dolgun olmalıdır, gözleri ışıl ışıl, bakışları canlı olması gerekmektedir bu şartlarda olması uygundur. Çevreye tepki verebilmesi gerekiyor ve geviş getirdiğinden emin olunmalıdır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yazın