5:48 am - Pazartesi Temmuz 16, 2018

Saç ve Kıl Nasıl Meydana Gelir

Cuma, 26 Nisan 2013, 20:41 | Sağlık | 0 Yorum
taskin
Sponsorlu Bağlantılar

sac-ve-kil-nasil-olusur

Kıl başta kök olmak üzere gövde ve uç kısmıyla birlikte üç kısımdan oluşmaktadır. Kıl köklerinin en son bölgesi dolgunca olmakla birlikte soğancık ismi adı altında bilinir. Soğancık bölümünün en dip bölgeleri oyuk olmakla birlikte bu bölgeden kılları besleyen damarların bölgeye girerek yumak şeklini alır. Kılların köklerinin çevresini cilt tabakaları sarmalar ve bu bölgeye folikül denmektedir

Memeli canlılara has bir cisim olan saçlar, dermis ve epidermis isimli hücrelerin birleşmesiyle meydana gelir. Farklı türdeki hücreler arasında, fiziksel etkileşimler ve kimyevi maddelerin aracılığıyla meydana geldiği haberleriyle ve 5–6 adet konsantrik tabakalardan meydana gelen saç telleri meydana gelmektedir. İnsanın saç tellerinde bulunan en fazla hücre korteks hücreleridir. Keratin, sudaki çözünürlükleri az miktarda bulunan dayanıklı bir moleküldür. Peptit, molekülün dayanıklı olmasını sağlayan en önemli hücredir bunun yanı sıra tuz, disülfit ve hidrojen bağlarıdır. Keratinde bulunan asit grupları, katyonları bağlayabilmektedirler. Bu durumda saçlar, birer iyonik değiştiriciler gibi davranabilirler.

Besin maddelerinin, hormonların ve de enzimlerin, saçların gelişimlerini ve büyümelerini etkilemektedirler. Saçların renklerini, tirozin adlı bezelerden sentezlenen phaeomelanin ve eumelanin adlı hücreler vermektedir. Saç ve kıllar, tıp adına biyolojik araştırma yapmak için çoğunlukla model şeklinde kullanılmaktadır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yazın