6:05 am - Pazartesi Temmuz 16, 2018

Protein Hangi Gıdalarda Bulunur

Pazartesi, 8 Ekim 2012, 23:52 | Sağlık | 0 Yorum
admin
Sponsorlu Bağlantılar


, canlı hücrelerin ana maddesini oluşturan, genellikle sülfür, oksijen ve karbon ögeleri bulunan amino asit birleşiminden oluşmuş, yumurta akı, et, süt vb. yiyeceklerde bulunan, karmaşık yapılı doğal maddenin adıdır. Canlıların temel yapı taşıdır. sağlıklı bir insan için en önemli mineral kaynaklarından bir tanesidir. insan gelişimi açısından oldukça önemli bir yapıdır. Ayrıca organizma ve metabolizmanın canlı kalması için gerekli olan önemli bir besin kaynağını oluşturur.

Proteinler genellikle insan vücudunda üretildiğinden bir kısmı ise hayvansal gıdalardan ve sebzelerden alınması gerekmektedir. Vücudumuzu oluşturan minerallerin yaklaşık olarak %12′sini protein oluşturmaktadır. Vücut gelişimi ve bünyemiz için oldukça önemli olan protein içeren besinleri bol miktarda tüketmemiz gerekmektedir.

Proteinin sadece insan vücudunu geliştirmek için değil, hastalıkların vücudumuzda oluşturduğu bakteriler ve mikroplarla savaşmak için de gereklidir. Günlük olarak tükettiğimiz gıdalar olan et, tavuk, balık, sakatat, süt, peynir, yer fıstığı, yoğurt, yumurta, soya fasulyesi, ku¬ru fasulye, fındık, fıstık, badem, buğday unu, ceviz, tahıl, lahana ve patateste bol miktarda protein bulunmaktadır.

Günlük olarak yeterli miktarda protein almamız, günü zinde ve canlı geçirmemiz için yeterlidir. Hastalıklara kolay yakalanma riskini de ortadan kaldıran proteinin günlük olarak düzenli bir şekilde alınması gerekmektedir. Protein eksikliğinden kaynaklanan bir çok hastalığa karşı da etkisi olan proteinin demir, magnezyum ve fosfor gibi diğer minerallerin de kaynağıdır.

Yeterli miktarda protein alınmadığında metabolizma bozularak hastalıklara yakalanma riski artar. Ayrıca protein eksikliğinden kaynaklı kemik erimesi, kas, kalp ritim bozuklukları, zayıflama gibi ölümcül hastalıklara da davetiye çıkartmaktadır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yazın