3:29 pm - Salı Haziran 19, 1567

Peygamber Efendimizin Hz. Muhammedin Hayatı

Çarşamba, 13 Mart 2013, 21:15 | Din | 0 Yorum
taskin
Sponsorlu Bağlantılar

hz muhammed

Peygamberimiz Hz. Muhammed(S) 20.04.571 tarihinde Mekke’de dünyaya geldi. Annesinin adı Amine, babasının adı Abdullah’tır.  Peygamberimiz Hz. Muhammed’in babası peygamberimiz doğmadan önce vefat etmiş olduğu için ismini dedesi Abdulmuttalip vermiştir. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in dört ismi olup bunlar Muhammed, Ahmet, Mustafa ve Mahmut’tur. Peygamberimiz Hz. Muhammed dünyaya geldikten sonra sütannesi Halime tarafından 4 yaşına kadar bakıldıktan sonra annesi Amine’nin yanına geçti. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in annesi peygamberimiz 6 yaşına geldiğinde vefat etti. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in annesi vefat ettikten sonra dedesi tarafından bakılmaya başlandı. 2 sene sonra dedesi de vefat edince 8 yaşında amcası Ebu Talip’in yanında kalmaya başladı. Amcası Peygamberimiz Hz. Muhammed’in çocukluğunda ve gençliğinde bakımını üstlendi. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in amcası ticaretle uğraştığı için Peygamberimiz 12 yaşında iken amcasıyla beraber Suriye’ye doğru ticaret mallarını satmak için yola çıkmışlarken, yolda Busra denilen bir yerde mola verdiler. Bir papaz olan Bahira, orada,ondaki değişik durumların olduğunu fark etti.O’nun daha önce Hz. İsa’nın İncil’de de bildirdiği gönderilecek olan son peygamberin olduğunu anladı. Amcasından O’nu daha fazla ileriye götürmemesini, aksi halde Yahudilerin kendisini öldürebileceğini söyledi. Çünkü Yahudiler de son bir peygamberin geleceğini biliyorlardı. Fakat onlar bu son peygamberin kendi içlerinden birisinin olmasını istiyorlardı. Bunun üzerine Ebu Talip, ticaret mallarını orada satarak, Mekke’ye döndü. 25 yaşına geldiğinde ticaretten de anlayan biri haline gelmiştir. Bu dönemde 40 yaşında, ahlaklı, terbiyeli, zengin ve dul hanımefendi olan Hatice Hanım adlı kişi ticaret mallarını satmak için uzak yerlere gidemediği için başka erkeklerle ortak olup elde edilen karı bu erkekler ile paylaşıyorlardı. Bu kişiler Hatice Hanımı sürekli kandırdıkları için kendisine güvenebileceği bir ortak aramaya başladı ve kendisine Hz. Muhammed’i tavsiye etmeleri nedeni ile ortak olup daha sonra evlendiler. Bu evliliklerinden Abdullah, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm, Kasım, Fatıma dünyaya gelmiştir. çocuklarından Hz. Fatıma hariç diğer çocukları Peygamberimiz Hz. Muhammed’den önce vefat etmiştir. , İslam’a giren ilk insan olmuş, asalet,dürüstlük,üstün ahlak ve fedakarlığı ile Haticetül-Kübra (Büyük Hatice) lakabını da almıştır.
Hz. Muhammed 35 yaşına geldiğinde ise Kâbe hakemliği yapmış, buradaki hakemliğiyle bütün Mekkelilerin saygısını kazanmıştır. Bu olaydan sonra Peygamberimize Muhammedül-Emin (Güvenilir Muhammed) lakabı takılmıştır.

Hz. İsa’dan beri yaklaşık 600 yıldan beri peygamber gelmemişti. İnsanlık bir Peygambere,bir rehbere muhtaçtı. İlahi kitaplar değiştirilmiş, ahlak ve manevi değer diye bir şey kalmamıştı. Bütün çirkin işler yaygınlaşmaya başlamıştı. Bu dönemde insanlar köle olarak satılmaya, kız çocuklar canlı canlı toprağa gömülmeye başlanmıştı.

Peygamberimiz bütün bu çirkin işlerden uzak duruyordu. Özellikle 35 yaşlarından sonra sık sık Mekke’nin dışına çıkıyor, Hira Mağarasında yalnızlığa çekiliyordu.

40 yaşlarında yine böyle bir durumda (610 yılında) Cebrail (as) O’na görünüp kendisinden ‘’Okumasını istedi.O da okuma bilmeği cevabını verdi.Bu durum birkaç kez tekrarlanınca,’’Ne okuyayım’’diye sordu.Cebrail (as) da (Yaratan Rabbinin adıyla oku………diye başlayan  )ALAK suresinin ilk beş ayetini kendisine bildirdi.Bu olayla Peygamberimizin Peygamberlik görevi başlamış oldu.

Bu vahyin sonunda O’na ilk inanan insanlar şunlardır:

İlk Müslüman Kadın: Hz. Hatice ( Hanımı)

İlk Müslüman Erkek: Hz. Ebubekir (Çok samimi arkadaşı)

İlk Müslüman Köle: Hz. Zeyd (Köle olarak alıp, sonra Onu serbest bıraktığı kimse.

İlk Müslüman Çocuk: Hz. Ali (Amcası Ebu Talip’in oğlu.)

Peygamberimiz insanları 3 yıl boyuca İslam’a gizlice davet edip daha sonra insanları açıktan açığa davet etmeye başladı. 13 yıl boyunca halkı İslam’a davet etti. Bu durum doğru yola ulaşmak istemeyen Müslümanlara karşı olmadık işkenceler yapmaya başladılar. Bu işkenceler dayanılmaz hal almaya başladı. Bunun üzerine Peygamberimiz bir grup Müslüman’ı Habeşistan’a gönderdi. Bu; Müslümanların ilk Hicreti olup 615 yılında gerçekleşmiştir.

Peygamberliğinin 11.yılında Medine’den gelen bir grup insan Müslüman olmuşlardı. Ertesi sene daha büyük bir grup gelerek Müslüman oldular. Peygamberimizi canları, malları ve evlatları gibi koruyacaklarına söz verdiler. Kendisini Medine’ye davet ettiler.

Bu arada Mekkelilerin Müslümanlara karşı olan tutumları hiç değişmemiş, hatta daha da artmıştı. Bunun üzerine peygamberimiz Allah’tan gelen izinle Medine’ye hicret etmeye karar verdi. Medine’ye gitmesi halinde bunun kendileri için daha da büyük bir tehlike olacağını anlayan Mekkeliler, Darun-Nedve(Mekke İdare Meclisinde) toplanarak Peygamberimizi öldürmeye karar verdiler ancak bunu gerçekleştiremediler. Hz. Ebubekir ile Medine’ye vardılar. Bu hicret İslam tarihi bakımından çok önemlidir. Çünkü:

İslam Medine’de yükselip büyümüş ve bütün dünyaya bu şehirden yayılmıştır.

Hz. Ömer’in halifeliğinden itibaren de bu olay Müslümanlar tarih başlangıcı olmuştur.

Peygamberimizin Savaşları

Bedir Savaşı (Mart 624 – Hicretin 2. Yılı)

Uhud Savaşı (Mart 625 – Hicretin 3. Yılı)

Hendek Savaşı (Mart 627)

Hudeybiye Barışı

Peygamberimiz Veda Haccından bir süre sonra hastalanarak 63 yaşında Hicretin 12.yılında, 8 Haziran 632 yılında vefat etmiştir. Kabri Medine şehrinde bulunmaktadır.

 

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yazın