Muhtarın Görevleri Nelerdir Ne Kadar Maaş Alırlar | Son Dakika Haberleri | son dk | Güncel Bilgiler
3:19 am - Pazar Ağustos 19, 2018

Muhtarın Görevleri Nelerdir Ne Kadar Maaş Alırlar

Pazartesi, 9 Aralık 2013, 18:45 | Genel | 0 Yorum
sarabayar
Sponsorlu Bağlantılar

Muhtar

Köy ve mahalleler açısından çok önemli görevler üstlenen muhtarların bazı temel görevleri mevcuttur. Ülkemizde köy ve mahalle muhtarlarının üstüne düşen görevler iki şekilde ayırabiliriz. Bu görevlerden birincisi köy muhtarlarının üstüne düşen görevler diğeriyse mahalle muhtarlarının üstüne düşen görevlerdir. Muhtarların yaptığı görevler karşılığında aldıkları maaş 460 TL den 2013’ün temmuz ayında ise bu ücret %75 oranında artış göstererek 875 TL’ye yükselmiştir.

Mahalle muhtarlarının görevlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

-Mahallenin yaklaşık tamamında yapılmakta ve yapılması planlanan bütün çalışmalar Muhtarın sorumluluğu altındadır. Yol onarım çalışmalarında, mahalleliye bilgi verilmesi gibi bütün çalışmalar ve hizmetler sorumluluğu altındadır.

-Mahalle sakinlerinin ihtiyacı olduğu bir belgeyi alması gerekirse mesela; kimlik kayıp başvuru, burslara başvuru, askerlikle alakalı herhangi bir belge vb. konularla alakalı belgeler ve bilgileri mahalle muhtarları sorumlu olduğu mahallenin vatandaşlarına vermekle yükümlüdür.

-Herhangi bir seçim sürecinde oy kullanacak seçmenler için dağıtılmak üzere yapılmış olan seçmenlerin belgelerini dağıtmak yine Muhtarın sorumluluğu altındadır.

-Askerlikle veya seferberlikle alakalı tebliğlerin dağıtılması yine Muhtarın sorumluluğu altındadır.

-Dışarda mevcut olan sokaklar ve caddeler için olan aydınlatma lambaları, yol tabelaları vb.  denetlemek ve tespit edilen eksiklikleri belediyeye bilgi vererek onarılmasını sağlamak içindedir

-Mahalle sakinlerinin içinde yardıma ve bakıma muhtaç olan hasta olabilir ya da sakat olabilir veya kimsesiz insanlara gereken yardım düzenlemeleri yapmak ve bu şahısları gerektiğin şahsen kendisi tespit etmekle yükümlüdür.

-Mahalledeki vatandaşlarına ait gerekli olana şahıs evraklarını düzenlemek yine görevleri arasındadır.

-Doğal afet durumlarında ise salgın gibi bulaşıcı hastalıklar olmak üzere benzer mevzularda mahalle sakinleri için gereken tedbirler ve düzenlemeyi yapmakla yükümlüdür.

 

 

 

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yazın