3:29 pm - Cumartesi Haziran 19, 1638

Mısır Piramitlerinin Özellikleri ve Kısaca Tarihçesi

Cuma, 29 Mart 2013, 13:49 | Genel | 0 Yorum
sarabayar
Sponsorlu Bağlantılar

mısır-piramitleri

Dünyanın yedi harikasından biri Mısır’daki Gize piramitlerinden Keops piramitidir.  Bu piramit zarar görmeden günümüze kadar gelmiştir. Piramitler en fazla Mısırda bulunduğu için Mısır Piramitleri olarak isimlendirilmektedir.

Tabanı kare, dört eşit büyüklükte, köşelerin tepede birleşmesi ile oluşan üçgen yüzeye piramit adı verilmektedir.Piramitler, firavunun mumyası, firavunun değerli hazineleri ile sanat eserlerini saklamak için yapıldığı iddia edilmektedir. Bu piramitlerde saklandığı iddia edilen malzemelere rastlanılmamıştır. Piramitler inşa edilmeye çalışıldığında inşa aşamasında yıkılarak tamamlanamamıştır. Piramitler yapıldıkça yıkılma nedenleri anlaşılarak tabanı geniş tutularak yapılmaya başlanmış olup bu yöntemde başarılı olunmuştur.Piramitlerin tarihi geçmişine bakacak olursak; piramitlerin köleler tarafından yapıldığı iddia edilmekteydi. Ancak 1990 yılında bir turistin gizli bir mahsen bulması sonucunda piramitleri inşa eden işçilerin mezarlarını bulmasını sağlamıştır. İşçilere bu tarz mezarların yapılması piramitleri inşa eden kişilerin köle olmadığını gösterir nitelikte olması bu ihtimali güçlendirmiştir.  Burada bulunan mezarlardan çıkan omurganın çok fazla yüke maruz kaldığı tespit edilmiştir. Bu tespit piramitleri inşa etmek için taşınan malzemelerin zorluğunu ispatlamaktadır. Ayrıca yapılan kazılarda fırın, çömlek, ev ve birçok tarihi eser keşfedilmiştir.Piramitler ilk önce inşa edilir daha sonra kral odası inşa edilmektedir. Kral odası, piramit tabanından 43 metre yukarıda, içerisi dış ortama açılan hava kanalarının bulunduğu, tavanında 60 tonu aşan düz blokların bulunduğu inşadır.

Piramitlerin gizeminin nereden kaynaklandığına bakacak olursak; piramidin taban çevresinin yüksekliği iki katına bölündüğünde pi sayısı elde edilir. Piramitlerin yerleşme biçimleri o günün koşullarına göre değerlendirildiğinde oldukça ilginç durum yaratmaktadır. Piramitler güneş saati işlevi görmesinden kaynaklı mevsim ve yılın uzunluğunu göstermektedir. Piramitlerde inşa edilen kral odalarına yılda iki kere güneş ışığının girdiği, bu ışıkların da kralın doğduğu ve öldüğü gün girdiği gibi bir inanış mevcuttur. Piramitlerin içersinde radar vb. aletler çalışmadığı, piramidin içerisine bırakılan kirli suyun birkaç gün içinde arıtılmış hale geldiği, piramidin içerisindeki sütün yoğurt haline geldiği, piramidin içerisinde yaraların daha kolay iyileştiğine, bitkilerin daha hızlı büyüdüğü iddia edilmektedir.

 

 

 

Etiketler: , , ,

Yorum Yazın