6:40 pm - Salı Temmuz 17, 2018

Meyve Suyu Kilo Aldırır Mı

Salı, 2 Ekim 2012, 2:35 | Sağlık | 0 Yorum
admin
Sponsorlu Bağlantılar


Meyvelerden elde edilen suya meyve suyu adı verilir. Ancak çağımızın problemlerinden biri olan kilo problemi nedeni ile tüketiciler meyve suyunun kilo aldırıp aldırmadığını merak etmektedirler. Meyve sularının doğal olmaması ve içerisinde bolca şeker bulundurması tüketicileri tedirgin etmektedir. Meyve suyunun sağladığı kalori meyve ile aynı orandadır. Uzmanlara göre meyve suları kilo aldırmamaktadır.

Meyve Suyu Şişmanlatır mı

Meyve suyu yüzde 100, meyve nektarı yüzde 25-99 ve meyveli içecek yüzde 10-49 meyveden oluşur. Hiç kimse meyvenin şişmanlattığını düşünmez. Çünkü kalori düzeyi düşüktür. 100 gram meyvenin sağladığı enerji 44-52 kcal arasındadır. Meyve şişmanlık nedeni değilse, meyve suyu da değildir.

Meyve Sularında Koruyucu Katkı Var mı

Türkiye’de, 80′li yıllardan bu yana meyve suyu ve türevlerine koruyucu madde katılmasına izin verilmiyor. Uygulanan koruma teknolojisi koruyucu kullanılmasını gerektirmiyor. Ambalaj açılmadıkça koruma etkisi sürer. Koruyucu içerseydi, ambalaj açıldıktan sonra da meyve suyu bozulmazdı

Meyve Suları Dişleri Çürütür mü

Diş çürüklüğüne yol açan ana etkenin flor yetersizliği olduğu öteden beri biliniyor. Ancak bunun ağız ve diş temizliği ile desteklenmesi gerekiyor. Son yıllardaki araştırmalara göre; eğer yeterli flor alınıyorsa ve ağız temizliğine özen gösteriliyorsa gıdanın diş çürüklüğüne katkısı oldukça kısıtlıdır

Meyveleri Yıkama-Ayıklama

Meyve suyu teknolojisinde ilk 2 işlem basamağı, yıkama ve ayıklamadır. Bu işlemlerin amacı; çürük vb. kusurlu meyvelerin ayıklanması ve yabancı maddelerin uzaklaştırılmasıdır. Ayıklama bandında çalışan kişinin uyması gereken; “Yiyemeyeceğini ayıkla!” kuralıdır.

Etiketler: , , ,

Yorum Yazın