6:04 am - Pazartesi Temmuz 16, 2018

Kuyumculuk Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgi

Pazartesi, 1 Ekim 2012, 10:45 | Egitim | 0 Yorum
admin
Sponsorlu Bağlantılar


bölümü Gümüş Takı İşlemeciliği, Hasır Örmeci, Mıhlamacılık, Telkarici alanlarına ayrılmaktadır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler Delme-kesme, kuyumculukta kaynak, cilalama, takıda detay çizimler, takı tasarımı, telkari, hasır örme, tel ve çivi takıları. Alaşım metalleri ve kimyasallar, yarı mamul, tel ve levha şekillendirme, kuyumculukta kaynak, hasır örme, kuyumculukta sipariş formu, takının müşteriye teslimi. Programda kursiyerlere, hazırlanmış olan takı ve mücevher montörlerine yarı değerli ve değerli taşları yerleştirebilme bilgi ve becerisi kazandırılır. Program, delme-kesme, mıhlama, kuyumculukta sipariş formu, takının müşteriye teslimi başlıkları altında işlenir. Alaşım metalleri ve kimyasallar, yarı mamul, kuyumculukta kaynak, telkari, kuyumculukta sipariş formu, takının müşteriye teslimi gibi konulara hakim olurlar.

Gümüş Takı İşlemeciliği

Bu branşta eğitim almayı tercih edenlere, imalatı yapılacak olan takının, kuyumculuk tekniklerini kullanarak tasarlama, ölçülerini belirleyerek kâğıda aktarma ve üretimini yapabilme becerisi kazandırılır. Eğitim alanlar, sektördeki büyük, orta ölçekli işletmelerde iş bulabilir, sarraflarda vitrin ve pazarlamacı elemanı olarak çalışabilirler.

Hasır Örmeci

Kursiyerlere, belirli ölçüdeki değerli telleri değişik örme yöntem ve teknikleri ile takıya dönüştürme becerisi kazandırılır. Mesleğin gerektirdiği yeterlikleri kazanan nitelikli bireyler, sektördeki üretim yapan büyük, orta ve küçük ölçekli işletmelerde, sarraflarda çalışabilirler.

Mıhlamacılık

Kuyumculuk sektöründe altın, gümüş gibi takıların üzerine mıhlama yöntemiyle elmas, zümrüt, yakut gibi değerli veya başka yarı değerli taşları belli açılarla kesip takıya montörleyen kişilerin yetiştirildiği bir programdır. Eğitim alanlar sektördeki büyük, orta ve küçük ölçekli işletmelerde, sarraflarda yahut kendi iş yerlerini kurarak çalışabilirler.

Telkarici

Bu branşta kursiyerlere altın veya gümüş telleri eğip bükerek çeşitli desen ve motifler elde etme, bunları birbirine, bir zemin üzerine ve montör içine kaynak ile birleştirme bilgi ve becerisi kazandırılır. Mesleğin gerektirdiği yeterlikleri kazanan nitelikli bireyler kuyumculuk teknolojisi alanında; sektördeki büyük, orta ve küçük ölçekli işletmelerde, iş bulabilir, sarraflarda vitrin ve pazarlamacı elemanı olarak çalışabilirler.

Etiketler: , , ,

Yorum Yazın