6:06 am - Pazartesi Temmuz 16, 2018

Kramp Neden Olur Yapılması Gerekenler

Salı, 9 Ekim 2012, 0:39 | Sağlık | 0 Yorum
admin
Sponsorlu Bağlantılar


Krampın tıp dilindeki adı Kasınçtır. Bir veya birkaç kasın irade dışı, ağrılı ve geçici olarak kasılmasıdır. İnsan vücudunun tüm alanları kas ile kaplandığından, kasların ani ve beklenmedik bir nedenden dolayı kasılmasıyla sertleşir bu duruma kramp denilmektedir. Krampların kesin nedeni tam olarak bilinmiyor. arasında terleme ya da solunum yoluyla aşırı sıvı ve elektrolit kaybına neden olan yoğun egzersizler, bazen kramp nedeni olabilir. Benzer şekilde idrar söktürücü ilaç kullanımı da, eğer kaybedilen sıvı ve elektrolitler besin yoluyla yerine konulamazsa, krampa neden olabilir. Kalsiyum ve magnezyum düşüklüğü, sinir uçları ve kas liflerinin uyarılabilirliğini artırdığından kramp nedenidir. İdrar söktürücü kullanımı, aşırı kusma ve ishal, hemodiyaliz, beslenme bozukluğu elektrolitlerin serum düzeylerini düşürür. D vitamini yetmezliği, kalsiyum emilimini bozacağından kramp nedeni olarak kabul edilir. Mekanizması bilinmemekle birlikte B1, B5 ve B6 vitamin yetmezliği de kramplara neden olur.

Bu durum kasların en çok olduğu bölgelerde görüldüğünden genellikle baldır ve ayaklarda görülmektedir. Genellikle su için de geceleri yatakta görülen kramp olayının birçok nedeni bulunmaktadır. Vücutta bulunan bazı minerallerin örneğin demir ve kalsiyum eksikliğinin büyük etkisi görülmektedir.

Gün boyunca yaptığınız hareketlerin yorgunluk derecesine ulaştığında ve kasların aniden sertleşmesiyle meydana da gelmektedir. Düzenli olarak yapmadığınız sporların aniden yüklenmesi sakatlıklar veya kramp girmeleriyle sonuçlanabilmektedir. Kramp girdiğinde kasılmaları rahatlatmak için veya engellemek için kramp giren bölgeye masaj veya egzersiz yapmanız önerilir.

Gün içerisinde sıklıkla kramp girmesi yaşıyorsanız beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Potasyum ve magnezyum eksikliğinin ağırlık gösterdiği durumlarda kramp girmesi sıklıkla yaşanan bir durum olabilir. Hareketsiz bir ortamda bulunmanız veya işiniz gereği fazla hareketli olmadığınız durumlarda, aniden yapacağınız hareket veya hareketler sonucunda kramp girmesi kaçınılmazdır. Kramp girmesi sonucunda insanların bildiği giderme yöntemi arasında, kramp girilen bölgeyi sıkmak, cimcik atmak krampı önlediği de bilinmektedir.

Kramp girmeleri yoğunlaşması veya artması durumunda en yakın doktorunuza giderek size önereceği kas gevşetici ilaçlar veya kremleri kullanarak bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Etiketler: , , ,

Yorum Yazın