Köy Muhtarlarının Görevleri Nelerdir | Son Dakika Haberleri | son dk | Güncel Bilgiler
3:18 am - Pazar Ağustos 19, 2018

Köy Muhtarlarının Görevleri Nelerdir

Pazartesi, 9 Aralık 2013, 18:52 | Genel | 0 Yorum
sarabayar
Sponsorlu Bağlantılar

Muhtar

-Devletin köy muhtarına aktardığı kanunlardan köydeki vatandaşın haberdar olması için gereken duyuruyu yapmak ya da şahsen anlatmakla yükümlüdür.

-Köydeki huzuru ve düzeni yani asayişi kanunun belirttiği çerçeveden şaşmadan hiçbir imtiyazda bulunmayarak düzeni sağlamakla yükümlüdür.

-Doğal afet olaylarında, salgın gibi bulaşıcı olan hastalıkların direkt olarak gerekli yerlere yani hükümete haberdar etmek ve gereken tedbiri almakla yükümlüdür.

-Bütün hastalıklarda vb. haller için köydeki vatandaşın aşı gibi sağlıkla alakalı gereksinimlerini sağlamakla yükümlüdür.

-Köyde uygulanan yanlışlıklarda ve kanunun belirttiği düzeni ihlal eden işlerle alakalı önlemleri almakla yükümlüdür

-Köyde yaşayan insanları daha yakından tanımak ve köye daha yeni gelenlerin zararlı mıdır? Değil midir? Diye bunun tespitini yaparak, bu vatandaşların zararlı bir insan kanısına vardığında bu durumu karakola haber vermekte Muhtarın görevleri içindedir.

-Köydeki doğumlar, ölümler evlenmeler ve de boşanmalardaki kayıtların tamamını tutmakla birlikte diğer ayın belgelerini nüfus memurluğuna aktarmakta muhtarın asli görevlerinin içindedir.

-Vatandaştan vergilerini toplamak amacıyla vb. işlemler için devlet görevlisi olan memurlara yardım etmek muhtarın görevleri arasındadır.

-Askeriyeyle vatandaşın alakalı olduğu işlemlerin tamamını yapmakta muhtarın görevleri arasındadır.

– Askere gitme çağı gelen köydeki gençlerin toplanmasındaki görevde yine muhtarın yükümlülüğündedir.

 

 

 

Etiketler: , , , ,

Yorum Yazın