6:06 am - Pazartesi Temmuz 16, 2018

Kısaca Sindirim Nedir Sindirim Çeşitleri Nelerdir

Salı, 2 Ekim 2012, 1:26 | Sağlık | 2 Yorum
admin
Sponsorlu Bağlantılar


Sindirim, Besinlerin çeşitli enzimlerle eritilerek, parçalanarak ince bağırsakta emilebilir, kana karışabilir duruma gelmesi için uğradıkları fiziksel ve kimyasal değişikliklerin bütünü, hazım olarak tanımlanmaktadır. Sindirimi iki başlık altında inceleyebiliriz. Yapılma şekillerine göre sindirim ve gerçekleştiği yere göre sindirim olarak iki ayrılır. Yapılma Şekline Göre Sindirim ise Fiziksel sindirim ve Kimyasal sindirim olmak üzere ikiye ayrılır. Gerçekleştiği Yere Göre Sindirim ise Hücre içi sindirimi ve .Hücre dışı sindirim olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Yapılma Şekline Göre Sindirim

1.Fiziksel sindirim

Besinlerin salgı (enzim) kullanılmadan (fiziksel olarak) çiğneme ve kas hareketleriyle küçük parçalara ayrılmasına (kana veya hücrelere geçebilecek hale getirilmesine) mekanik (fiziksel) sindirim denir.
Bütün besinlerin mekanik sindirimi ağızda başlar. Besinlerin mekanik sindirimi ağızda dişler sayesinde çiğneme olayı ile midede ise kaslar sayesinde kasılma olayı ile gerçekleştirilir.

2.Kimyasal sindirim

Besinlerin su ve salgı (enzim) kullanılarak küçük parçalara ayrılmasına (kana veya hücrelere geçebilecek hale getirilmesine) kimyasal sindirim denir. Kimyasal sindirim ağızda, midede ve ince bağırsakta gerçekleşir.
Örnek : Proteinlerin mide ve ince bağırsakta aminoasitlere kadar parçalanması… gibi.

Gerçekleştiği Yere Göre Sindirim

1.Hücre içi sindirimi

Hücre içerisine alınan büyük moleküllü besinlerin lizozom enzimleri ile sindirilmesine denir. Örnek olarak amipin beslenmesi gibi.

2.Hücre dışı sindirim

Besinlerin hücre dışında ve organlar içerisinde enzimlerle sindirilmesi olayıdır. Sindirilen besinler daha sonra porlardan hücre içine emilir. Örneğin ince bağırsaktaki sindirim gibi.

Etiketler: , , , ,

"Kısaca Sindirim Nedir Sindirim Çeşitleri Nelerdir" Haberinde 2 Yanıt bulunuyor

  1. zahide dedi ki:

    çooooooooooooooooooooooooooooooook fazla.

  2. isimsiz dedi ki:

    çok fazla ya bn bunu yazamam bana kısa şey lazım

Yorum Yazın