5:57 am - Pazartesi Temmuz 16, 2018

Kısaca Factoring Nedir

Pazartesi, 22 Ekim 2012, 16:35 | Yatirim | 0 Yorum
admin
Sponsorlu Bağlantılar


Faktoring, işletmelerin vadeli alacaklarını garanti altına alarak, tahsilatını takip eder, nakit yönetimi ile alacaklarını nakde dönüştürür. Faktoring yaparak elde ettiğiniz kaynak sayesinde, müşterilerinize daha uygun satış koşulları sunarak rekabet gücünüzü artırır, iş hacminizi büyütebilirsiniz. Banka kredisi kullanımına gerek kalmadan nakit sıkışıklığı sorununuzu çözer, likiditenizi pozitif yönde etkileyebilirsiniz. Faturanın yanı sıra müşteri çek ve senetlerinizin tahsilatının takibi üstlenilir. Alacaklarınız ve ticari borçlarınız azalır, işletme sermayesiniz artar.

Bu anlamda factoring, vadeli satış yapan firmaların, bu satışlardan doğan alacak haklarının factoring şirketleri tarafından satın alınması esasına dayanan bir finansman yöntemidir. Factoring sistemi, vadeli alacakları hareket ve likidite kazandıran ve bir işletmenin en büyük gereksinimlerinden olan “nakit” girişini sağlayan en önemli yöntemlerden biridir. Factoring kuruluşları ile yapılan sözleşmeler ile alacaklarınız güvenli ve etkili bir tahsilat ve nakit akışı yöntemine kavuşur.

Basitçe ifade etmek gerekirse Factoring işlemleri, hızlı finansman yükümlülüklerinizi yerine getirmeniz ve işletmenizi başarılı bir biçimde büyütmeniz için fonlama sağlar. Eğer nakit sıkışıklığı varsa işi büyütmek zordur. Factoring satışlarınızı nakde dönüştürür, size sağlıklı büyüme imkanı sağlar. Factoring hizmetleri bu noktada, ekonomik büyüme evresindeki tüm irili ufaklı işletme, vadeli iş yapan tüm girişimci ve firmalar için etkin bir finansal seçenektir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yazın