6:02 am - Pazartesi Temmuz 16, 2018

Kanserden Korunmak için Beslenme Tavsiyeleri

Perşembe, 13 Eylül 2012, 16:43 | Sağlık | 0 Yorum
admin
Sponsorlu Bağlantılar


Kanser çağımızın en büyük problemlerinden bir tanesidir. Ülkemizde kanserli hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu hızda devam ederse önümüzdeki yıllarda kanserli hastaların sayısı öylesine çok olacak ki neredeyse her ailede bir birey kanser hastalığına yakalanacak. Peki kanser nedir? Kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin kontrolsüz olarak bölünüp çoğalmasına bağlı olarak yakın dokulara yayılmasıyla veya uzak dokulara sıçramasıyla beliren hastalıktır. Hak arasında amansız hastalık, incitmebeni, dokunmabana gibi çeşitli isimler verilmektedir. Peki bu durumdan nasıl korunabiliriz? Tabi ki işin sırrı beslenmede işte işin uzmanlarından bazı tavsiyeler;

Sigara ve Alkol Bırakılmalı

Günümüzde yapılan birçok araştırma ortaya koymuştur ki tütün kullanımı kanser türlerini tetiklemektedir. Ayrıca günde 1 kadeh alkol alımı dahi riski giderek artırmaktadır.

Yeşil Çay İçin

Ülkemizde bolca bulunan yeşil çayı soğuk veya sıcak bir şekilde tüketmelisiniz, içeriğindeki egcg maddesi nedeniyle kansere karşı koruyucu güçlü bir bitkidir.

Doymuş Yağlar ve Kızartmadan Sakının

Yemekleri margarin veya tereyağı ile pişirmek, sebze veya etleri kızartmak, yüksek miktarda hayvansal yağ almak meme kanserini etkilemektedir. Beraberinde lif tüketimleri de az ise kanser riski artmaktadır. Doymamış yağ asitleri daha çok bitkisel sıvı yağlarda bulunur. Keten tohumu yağı, Ayçiçek yağı, zeytin yağı ve mısır özü yağı şeklinde yağlardır. Ayçiçek yağının, mısırözü yağının içerisinde de bir miktar doymuş yağ asitleri mevcuttur. Bu nedenledir ki, uzmanlar, yağları tüketirken genel bir dengeleme yolunu tavsiye etmektedir.

Her öğün sebze tüketin

Lif tüketimi kanser oluşumunu, özellikle meme kanserini önlemesi nedeniyle çok önemli. İçeriğindeki yararlı flavonoidler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu toksik maddelerden temizler, sindirim sistemini çalıştırıp metabolik ürünlerin atımını sağlar, diyetle alınan fazla yağın atımında rol alır.

Selenyumdan zengin beslenin

Selenyum kanserden koruyan güçlü bir mineraldir, doğal yollarla da alımı mümkün. Bunun için yemeklerinizi bol soğan ve sarımsaklı yapmanız, balık, karides, dana karaciğeri, hindi ve dana eti, mercimek, mantar, susam, ceviz, ay çekirdeği ile tam tahıllı ürünler tüketmeniz yeterli.

Düzenli Balık Tüketin

Omega-3 meme kanserini önlemede etkili bir yağ asididir, enflamasyonu giderici, bağışıklık sistemini güçlendiricidir, östrojen seviyesini dengeler. Balık tüketemeyen kişiler ise takviye almalıdırlar.

Beyaz un ve pirinçten uzak durun

Beyaz unlu mamuller ve pirinç yerine tam tahıllı ürünler, bulgur, esmer pirinç tüketen kişilerin kansere yakalanma riski daha düşüktür. Bu ürünler kan şekerini hızlı yükseltmez ve liften zengindir.

Kuru Baklagiller Tüketmeye Önem Verin

Kurubaklagiller sindirimi zorladığı için çoğu kişi tarafından tüketilmez ama uygun pişirme teknikleriyle de bunu önlemek mümkün. Kurubaklagiller bitkisel ostrojen içerir ve liften zengin önemli besin grubudur. Et yemeyen kişilerin her gün tüketmesinde fayda var.

Etiketler: , , ,

Yorum Yazın