5:46 am - Pazartesi Temmuz 16, 2018

Kanser Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Perşembe, 18 Ekim 2012, 17:57 | Sağlık | 0 Yorum
admin
Sponsorlu Bağlantılar

Kanserin Belirtileri
Kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin kontrolsüz olarak bölünüp çoğalmasına bağlı olarak yakın dokulara yayılmasıyla veya uzak dokulara sıçramasıyla beliren hastalıktır. Kanser hastalığında erken teşhis çok önemlidir. Uzmanlar, nedenini belirlemek genelde güç olan ancak kanserle yakından ilişkisi bulunan belirtileri listeledi ve özellikle ailesinde daha önce bu hastalığa yakalanmış bireyleri uyarıyor. Kanser hastalığı gelecekte çok daha fazla yaygınlaşacak, bunun birçok nedeni var. Kanser hastalıklarında erken teşhisin büyük önemi bulunmaktadır. Tedavi sürecinde erken teşhis hayat kurtarmaktadır.

Kanser hastalığının belirtilerinin başında idrarda kan ve anemi (kansızlık) geliyor. Uzmanlar, “Dolayısıyla vücudunuzda sıra dışı ve etkisini sürdüren bir değişiklik görüyorsanız bunu kontrol ettirmek çok önemli.

Kanser erken safhalarında teşhis edilebildiğinde tedavinin başarı şansı da yükseliyor.”

Araştırma ekibi, sonucunda kanser olarak teşhis edilmesi ihtimali 20’de bir ya da daha yüksek olan şikayetleri bir araya getirme hedefiyle yola çıktı. Yine de bu belirtilerin kişinin hastalığa sahip olduğu şeklinde yorumlanması doğru değil.

Sonuçta kanser teşhisiyle sonuçlanma riski düşük olsa da doktorlar bu konudaki şüphelerin hastanın testler ve muayeneler için daha hızlı yönlendirilmesini sağlayacağını, bunun da bir çokları için erken teşhis anlamına geleceğini belirtiyorlar.

Uzmanlar ayrıca söz konusu belirtilerden hangisinin hangi yaş grubu için kanser yarattığını da inceledi. Bunun için bu alanda daha önce yapılmış olan 25 araştırmanın sonuçları kullanıldı. Hasta 55 yaş altındaysa riskleri ‘yirmide bir’ eşiğine getiren sadece iki belirti var. Bunlar prostat muayenesinde anormal sonuçlar çıkması ve memede kütle. 55 yaşın üzerindekiler için yutkunma zorluğunun gırtlak kanseri habercisi olabileceği belirlendi ama bu sadece erkekler için geçerli. Buna karşılık idrarda kan 60 yaşın üzerindeki hem kadın hem de erkekler için kaygı unsuru.

Etiketler: , , ,

Yorum Yazın