3:29 pm - Perşembe Haziran 19, 1422

İSO Belgesi Nasıl ve Neden Alınır

Perşembe, 28 Şubat 2013, 19:39 | Genel | 0 Yorum
sarabayar
Sponsorlu Bağlantılar

iso

üretilen ürünün standartlara uygun şekilde ürütüldüğü anlamına gelmektedir. 1946 yılında ortaya çıkmıştır. belgesinin anlamı ’dür.  İSO belgesi tüketicinin tükettiği ürün hakkında doğru bilgiyi edinmesini sağlamanın yanında tüketilen ürünün yeterli olduğu anlamına gelir. İSO belgesi teknik ve teknik dışı ürünlerin uluslararası standart ölçütlerinin belirlenmesine olanak tanımaktadır. İSO kuruluş yılından itibaren teknolojiye bağlı olarak ölçütlerini değiştirip güncelleyebilmektedir. İSO örgütünün belirlediği ölçütlere ve kalite standartlarına göre üretim yapmak İSO’ya üye olan milli birimler tarafından inceleme yapılarak İSO belgesi verilir. İSO’ya üye olan ülkeler ilk başta kendi milli birimini oluşturur. İSO milli birimleri ülke sınırları içerisinde yapılan çalışmaları koordine eder. İSO standartları zamanla teknolojiye bağlı olarak değişime uğramakta olup bu standartlar ve değişimler 5 yılda bir gözden geçirilmektedir. İSO belgesi tüketilen ürünlerin yanı sıra makinelerin parçaları, aletlerde kullanılan materyaller, deney malzemelerin güvenirliği gibi alanlarda da faaliyet gösterir.

İSO Belgesine Başvurmak İçin Gerekli Evraklar;

1-Müracaat Talep Yazısı

2-Kuruluşun Sistem Dokümanları (Örn. El Kitabı, Prosedürler, İlişkili Dokümanlar v.b.)

3-Kuruluşun Çalıştığı Bankalar ve Hesap Numaraları

4-Ticaret Sicil Gazetesinin Kopyası (Kamu kuruluşları ve Yurt Dışı hariç),

5-Kayıtlı Oldukları Oda Sicil Kayıt Belgesi kopyası (Kamu kuruluşları ve Yurt Dışı hariç),

6-İmza Sirküleri kopyası (Kamu kuruluşları, Yurt Dışı hariç)

7-Varsa Tanıtıcı Dokümanlar.(Broşür, Katalog v.b)

8-Çalışan sayısına esas olmak üzere son sigorta bildirgesi (Kamu Kuruluşları, Yurt Dışı ve TSE Sistem Belgelendirme Ücret Talimatında yer alan Ücret Çizelgesinin üst sınırında bulunan kuruluşlar için gerekli değildir).

Not1: KOSGEB destekli müracaatlar için Kosgeb Destek Sözleşmesi fotokopisi eklenecek ve Müracaat Talep Yazısında Kosgeb Destek Projesine katıldığı belirtilecektir.

Not2: Başvuruya esas Yönetim Sistemi ile ilgili belgelendirme tetkikine kadar en az bir defa Yönetim Gözden Geçirme ve İç Tetkik faaliyeti tamamlanmış olmalıdır. İlgili yönetim sistemi muhtemel belgelendirme tarihine kadar en az 2 aydır uygulanıyor olmalıdır.

 

 

 

 

 

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yazın