5:52 am - Pazartesi Temmuz 16, 2018

İş Kurmak İçin Kredi Alma

Cumartesi, 6 Ekim 2012, 15:55 | Yatirim | 0 Yorum
admin
Sponsorlu Bağlantılar


diye soruyorsanız doğru yerdesiniz bu yazımızda iş kurmak isteyen girişimcilere nasıl kredi alabileceklerini anlatacağız. Kredi kullanarak iş kurmak isteyen fakat ne yapacağını, nereden başlayacağını bilmeyenler için yol haritası oluşturacağız. Bankalar sürekli olarak yeni girişimcilere destek olacaklarını ve uygun kredi seçeneklerini müşterilerine vaat etmektedirler. Ancak girişimcinin dikkat etmemesi halinde bir hayli kabarık faturalarla karşı karşıya kalabilir.

Eğer ticari bir geçmişiniz var ise bankalar bu zamana kadar ki ticari faaliyetlere nasıl devam edeceğiniz, bankalarla daha önceki kredi ilişkileriniz ödemelerinizi aksatıp aksatmadığınız gibi kriterlere bakmaktadırlar. Eğer bugüne kadar hiç ticaretle uğraşmamış biri iseniz yani maaşlı işinizi bırakıp kendi işinizi kurarak ticarete atılmak istiyorsanız ticari bir geçmişiniz olmadığı için bankalar bu durumda kişilerin bireysel olarak almış olduğu ihtiyaç kredisi, konut kredisi veya kredi kartı gibi ürünlerdeki geri ödeme performansına bakmaktadırlar.

Bankaların bu değerlendirmeyi yapabilmesi için, kişinin kredi başvurusu yaparken sektörde faaliyet gösteren şirketin diğer kredilerde olduğu gibi gerekli belgeleri hazırlaması gerekir. Başvuru yapan kişi, yapacakları projeyi veya işi anlatan, ya da işini büyütme niyetindeyse sektördeki geçmiş tecrübesini, başarısını ve firmasının mali verilerini gösteren belgeleri bankayla paylaşmak durumundadır. Buna ek olarak nüfus cüzdanı, vergi levhası, bundan önceki firmaların ticari sicil gazeteleri gibi belgeleri de ibraz etmek gerekir.

Sektörde uzun yıllardır çalışan ve işini büyütmek isteyen bir kişinin yeni bir işyerine ihtiyacı varsa, uzun vadeli bir işyeri (konut) kredisi kullanması uygun olacaktır, zira işyerinin değeri yüksek ve kendini amorti etme süresi daha uzundur.

Bunun dışında, kişinin kendi konutunu veya birinden aldığı konutu renove etme veya yapacağı iş için uygun hale getirmek için krediye ihtiyacı olabilir. Bunun için işyerini yenileme kredisi kullanılabilir.

Burada kişinin asıl ihtiyacı, yapacağı işin bu parayı ne kadar sürede, hangi vadelerde geri ödeyebileceğine karar vereceği taksitli bir kredidir. Belli dönemlerde blok ödemelerin ya da sadece faizin ödendiği, veya üç ayda bir anaparanın kapatılacağı krediler ise işletme sermayelerinde kullanılır. Bu yüzden kişinin işini yeni kurduğu veya büyüttüğü için taksitli bir kredi kullanması daha uygun olacaktır.

Etiketler: , , ,

Yorum Yazın