3:29 pm - Pazar Haziran 19, 1413

İnternet Nasıl Ortaya Çıktı Kısaca Tarihi

Pazar, 15 Aralık 2013, 19:07 | Elektronik | 0 Yorum
sarabayar
Sponsorlu Bağlantılar

internet

Hayatımızın büyük bir bölümünde yerini alan internet herkesin bildiği gibi yaşamımızdaki yeri çok önemlidir. Hemen herkesin para aktarma, döviz bozma, elektrik, su, doğalgaz, telefon vb. faturalar gibi işlemleri yerine gidip ödemek yerine internetle birlikte bütün bu işlemler hallediliyor. Genel olarak herhangi biri gün içinde internete 3 veya 4 defa giriyor, fakat şu da bir gerçek ki bazıları internete girdiği zaman uzun süre yani saatlerce hiç başından ayrılmıyor. Gerek İş için, gerek sosyal paylaşımlar, gerekse ders çalışmak içinde olsa her türden insan internete girmektedir. Son 100 yılın en çok gelişmiş iletişimler ve de reklam araçlarında ne başta yerini alıyor.

Günümüzde İnternetin kökeni 1962 senesinde J.C.R Licklider‘in Amerika’daki üniversitelerin en büyüklerinden biri olan massachusettsn Institute of Tecnology’de ortaya çıkarmıştır. Licklider küresel şekilde bağlı olan sistemde herkesin istediği bölgeden herhangi bir noktadan verileri ve istediği programlara ulaşabilmesini belirterek bu iddiayı ortaya koydu.
Bilgisayarların ilk kez birbirleri ile konuşmasını massachusettsn Institute of Tecnology’de araştırmacı olan Lawrance Robert ve Thomas Merrill buluşun altına imzanı atıp gerçekleştirmişlerdir.

1966 senelerin sonlarında Roberts Darpa’da çalışmaya başlamış ve temel bilgisayarların arasındaki bağlantılarla internetteki ilk görüntüsü meydana çıkmış ve bu projenin ismi ise Arpanet’tir. Bu olayların yanı sıra aradan çok büyük zamanlar geçmeden Roberts’in projesi işe yaramış ve çoğu merkez bilgisayarların Arpanet ağına bağlanmasını sağladı.

Arpanet ile ağ kontrol protokolü olan Network Control Protokol (NCP) arasında yapılan bir konferansta anlaşma yapıldı ve de güzel işler yaptılar. Elektronik posta yani kısaca (e-mail) diye adlandırdığımız çağımızın en önemli buluşlarından olan bu iletişim yolu ilk kez Arpanet için kullanılmıştır. Günümüzdeki internet ağlarının temel halkası 01.01.1983 tarihlerinde iletişim kontrol protokolü TCP/IP ismiyle Arpanet için kullanılmıştır.

1980 senelerinde Savunma Bakanlığı’na bağlı olan Amerika askeri pc ağı olan (DOD) Arpanet’ten ayrılarak ve Military net ismiyle kendi ağını kurmuştur. 1986 senelerinde (NSF) yani Amerikan bilimsel araştırmalar kurumu olan Arpanet için de ülke genelinde beş büyük pc merkezi kurulmuştur ve bu sebepten dolayı öneri paketi öne sürüldü. Bu oayların sayesinde Arpanet Amerikan Devletinin yardımıyla NSFNET şeklinde düzenlenmiştir. 1987 senelerinde tekrar düzenlenerek internet ağının yapılanmasının bundan daha öncesi 56Kb/s iken düzenledikten sonra 1.5 Mb/s olmuştur.

1990 senelerinde (NFS net) ile özel sektörünün internet konusunda birleşerek işletmesini başlatan özelleştirme, 1995 senelerinde NSF nin tamamı internetin temel işletmesinden ayrılması neticesinde özelleştirmesi tamamlanmıştır. 1995 yılından sonra Amerika Birleşik Devletlerinin tarafından internet omurgası işletiminin tamamının özel işletmecilerinin eline geçmesi bu süreçte gerçekleşmiştir.

İnternet tarihinde yaygınlaşmasının temel başlangıcı 1994 senesine kadarki kısmındaysa 110’a yakın ülke ve 10.000’e yakın bilgisayar ağı, 3 milyondan daha çok bilgisayar ve 25.000.000’a yakın insan bağlandı. 1995 senesinde çok büyük olaylar gerçekleşmiş ve bir web sayfası kavramı kullanıcıya sunulduğu yıllardaysa 60.000.000’a kadar ulaşmıştır. Bu süreçten sonraki zamanlardaysa ortalama ayda %10 artması bekleniyordu. Dünyamızda toplamda 300.000.000’a kadar internet kullanıcısının olduğu iddia edilmektedir. Ülkemizdeyse 5.000.000’a kadar kullanıcı olduğu biliniyor.

 

 

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yazın