İnsanlar Neden ve Niçin Ağlar | Son Dakika Haberleri | son dk | Güncel Bilgiler
3:17 am - Pazar Ağustos 19, 2018

İnsanlar Neden ve Niçin Ağlar

Cumartesi, 5 Ocak 2013, 0:07 | Genel | 0 Yorum
sarabayar
Sponsorlu Bağlantılar

insanlar-neden-aglar

İnsanoğlu doğduğu andan itibarenağlamaya başlar.  Bebekler karnı acıktığında, çocuklar istediklerini elde etmek istediğinde   ergenlik çağındaa sıkıntıdan, üzüntüden, aşktan ve ayrılıktan ağlarlar. İnsanlar genellikle duygu yoğunluğu nedeni ile ağlarlar. Bazen mutluluktan,  bazen üzüntüden, bazen korkudan, bazen acıdan bazen de pişmanlıktan ağlayabilirler. Bilim adamları gözyaşlarını dört ana gruba ayırıyorlar:Temel Gözyaşları
Bu gözyaşı ağırlıklı olarak su ve tuzdan oluşuyor ve göz yüzeyimizin kaygan kalmasını sağlıyor Günlük ortalama 150-300 gram kadar salgılanıyor ve bir süre sonra burun boşluğuna salınıyor.
Refleks Gözyaşları
Ani durumlarda gözü korumak amacıyla salgılanan gözyaşlarıdır Soğan doğrarken ya da gözümüze toz kaçtığında gözlerimizin yaşarması sonucu ortaya çıkan gözyaşlarıdır Refleks gözyaşları salgılandığında biz bu durumu ağlamak olarak adlandırmıyoruz, daha çok gözlerim yaşardı ibaresini kullanıyoruz
Duygusal Gözyaşları
Yoğun bir duygunun sonucunda dökülen gözyaşıdır ki, bu gözyaşının dökülmesini biz ağlamak olarak nitelendiriyoruz. Duygusal gözyaşları diğer gözyaşlarından % 25 daha fazla protein içeriyor. Ve tansiyonu düşürüp toksinlerin dışarı atılmasını sağlıyor Bununla birlikte duygusal gözyaşları vücudun iyileşmesine yardımcı oluyor. Zararlı bakterilerin temizlenmesi yine bu gözyaşlarının sayesinde oluyor. Araştırmalar duygusal gözyaşının kişiyi depresyondan uzak tuttuğunu gösteriyor. Yani ağladığımızda sadece ağlamış olmuyoruz. Bir yandan rahatlarken, diğer yandan kendimizi depresyondan uzak tutuyoruz.
Patolojik Gözyaşları
Son yıllarda literatürde bir ağlama çeşidi daha dikkat çekiyor: patolojik ağlama Özellikle bazı psikolojik sorunlara maruz kalan hastalarda o anki durumla ilgisi olmayan uygunsuz ağlamalar görünüyor. Yani etki eden faktörle gözyaşı arasında doğrudan bir bağlantı bulunmamasıdır. Özellikle Parkinson ve Alzheimer hastalarında patolojik ağlama görülebiliyor.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yazın