6:07 am - Pazartesi Temmuz 16, 2018

İnsan Sesi Nasıl Oluşur ve Oluşumunda Görevli Organlar

Çarşamba, 3 Ekim 2012, 18:45 | Sağlık | 0 Yorum
admin
Sponsorlu Bağlantılar


Ses Kulağın duyabildiği titreşimdir. Konuşmayı sağlayan organların tamamına ses aygıtı olarak isimlendirilir. Göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyaframdan dudaklara kadar olan kısma ise ses yolu adı verilir. Konuşmayı Sağlayan organlar arasında ise diyafram, göğüs boşluğu, karın kasları, akciğer, gırtlak, ses telleri, burun, geniz, damak, diş, diş etleri ve dudaklar bulunmaktadır.

İnsanlarda göğüs boşluğunu karın boşluğundan ayıran ve diyafram adı verilen ince geniş bir zar bulunur. Göğüs, diyafram ve karın kasları soluk alıp vermede görev alır. Konuşma için gerekli olan havayı akciğer sağlar. Akciğerden gelen hava gırtlakta bulunan ses tellerine çarpar, ses telleri titrer, ses tonlanır ve geniz, burun, ağız boşluğu, damak, dişler ve diş etlerinde biçimlenerek konuşmayı sağlayan sesleri oluşturur.

Konuşmayı sağlayan organlardan birinde hastalık ya da sakatlık olması halinde sesler düzenli ve güzel şekilde çıkartılamaz. Örneğin, dişleri dökülen, ses tellerinde rahatsızlık olan kişilerin sesleri hemen değişir, konuşmalarında aksamalar olur. Hatta, nezle veya grip olan kişilerin seslerinde bile bazı değişiklikler görülür

Etiketler: , ,

Yorum Yazın