Hasta ve Yaşlı Bakımı Bölümü Hakkında Bilgi | Son Dakika Haberleri | son dk | Güncel Bilgiler
3:17 am - Pazar Ağustos 19, 2018

Hasta ve Yaşlı Bakımı Bölümü Hakkında Bilgi

Cumartesi, 29 Eylül 2012, 19:16 | Egitim | 0 Yorum
admin
Sponsorlu Bağlantılar


bölümü Hasta Kabul İşlemleri, Hasta ve Yaşlı Refakatçisi alanlarına ayrılmaktadır. Bu bölümde öğrenciler bilgisayar kullanma, doküman hazırlama, sosyal hayatta iletişim, iş hayatında iletişim, randevu ve konuk kabulü, problem çözme, hasta hizmetleri, tedavi hizmetleri, tıbbi arşivleme. Yaşlı ve hastanın özelliklerini tanımak, yaşlı ve hastanın günlük bakımı, yaşlı ve hastanın fizyoterapi ve meşguliyet terapisi, hasta odası düzenleme, yaşlı ve hastaya yatak içi-dışı egzersizler yaptırma, yaşlı ve hastayı rahatlatmak, hastanın yataktan kaldırılması, yaşlı ve hastaya ilaç verme, yaşlı ve hasta beslenmesi, özel hastalıklardan korunma, ilkyardım bilgilerine sahip olurlar.

Hasta Kabul İşlemleri

Sağlık hizmeti veren kurum ve kuruluşlarda, hasta giriş-çıkış işlemlerini, hastanın tedavi ve poliklinik hizmetleri sürecindeki dokümantasyon işlemlerini evrak ve bilgisayar ortamında kayıt altına alan, arşivleyen kişilerin yetiştirildiği bir programdır. Bu branşta eğitim alanlar, hastanelerde, sağlık ocaklarında, polikliniklerde, tıbbi laboratuvarlarda, tıp merkezleri v.b. yerlerde çalışabilirler.

Hasta ve Yaşlı Refakatçisi

Yaşlı ve hasta bakıcılığı eğitimleri ile evde veya kurumda yaşayan hastalara fiziksel, psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarıyla ilgili bilgiler verecek bakıcıların bilinçli davranmalarını sağlayan bir öğretim programıdır. Bu branşta eğitim alanlar hasta ve yaşlı hizmetleri sektöründe; özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, bakımevleri, evde bakım, hastaneler, geronto-psikiyatri klinikleri ve huzurevlerinde çalışabilirler.

Etiketler: , , ,

Yorum Yazın