Güneş Neden Sarı Renktir | Son Dakika Haberleri | son dk | Güncel Bilgiler
3:21 am - Pazar Ağustos 19, 2018

Güneş Neden Sarı Renktir

Çarşamba, 4 Aralık 2013, 19:23 | Ne Nedir | 0 Yorum
sarabayar
Sponsorlu Bağlantılar

güneş

ışığı göründüğü ve bilindiği kadarıyla sarı renklidir fakat gerçek bildiğimizden çok farklıdır. ışığı tam olarak beyazdır, dolayısıyla bir renk olmamakla birlikte renk karmasıdır.

Bu tezi ispatlamaksa oldukça basittir. Evinizde bulunan kristal bir avizenin, parçalarından birini alarak güneşe doğru tutun. Kristal parçanın güneş ışığını kırmakla birlikte tıpkı gökkuşağında bulunan renkler gibi ayrıldığını fark edeceksiniz.

Bilindiği üzere, güneşteki beyaz ışık temelinde mavi, yeşil, sarı, kırmızı, mor ve turuncu gibi birçok rengin karışmasıdır. Güneşten ilk çıktığı andan itibaren atmosferimize kadar yol alan güneş ışınlarının birçoğu teğet geçerken birçoğu da atmosferimiz tarafından emilmektedir.
Var olan bu ışıklar atmosferden geçtiği sırada bünyesindeki mor ışıklar, barındırdığı kırmızıya göre daha çok dağılmaktadır ve atmosferde çoğunluk olarak renklerden mavi daha çok kırılarak yeryüzüne yansır. Mevcut durumda insanoğlu yeryüzünden baktığında gökyüzünü mavi renkte görürken, güneşi ise beyaz-sarı renklerini harmanlanmış bir görüntüde seyreder.

Dünyanın atmosferi olmasaydı, güneşi daha parlak yalnız bembeyaz görecek fakat tüm gökyüzü geceleyin olduğu gibi simsiyah olacak, güneşle birlikte yalnızda geceleri gördüğümüz yıldızları da görüyor olacaktık.

Varoluşunda beyaz renkte olan güneş ışınlarının yukarıdaki bahsedilenlerden dolayı sarı renk görülüyor fakat güneş ufka yaklaştığından battığı sırada turuncu gibi yani kor kırmız bir renk alıyor. Peki, bu olay nasıl gerçekleşir?

Güneş ufukta alçalmaya başladığı andan itibaren, açısının nedeniyle gözümüze göründüğü mesafe de uzaklaştığından, güneş ışınları bakıldığında çok daha fazla yol alarak ulaşır. Var olan ışınların gökyüzünde çok daha fazla moleküller ve parçacıklar içinden geçmesi, bu molekül ve parçacıklar tarafından çok daha fazla dağıtılması ve yansıtılması anlamına gelmektedir.
Bu sebeple güneş ufukta batmaya doğru geldiğinde tamda batacak dediğimiz o dakikalarda tam tepesinde bulunan noktalarda kırmızı, dış tarafındaki renkler ise atmosfer tarafından emilmesi sebebiyle gök mavi renkte, güneş ise sarı renkte gördüğümüz halde, güneşi tam da ufuktayken bakanlara turuncu ve kırmızı renkleri görür.

 

Etiketler: , , , ,

Yorum Yazın