3:29 pm - Çarşamba Haziran 19, 1624

Gizli Buzlanma Nasıl Oluşur

Pazartesi, 7 Ocak 2013, 21:17 | Genel | 0 Yorum
taskin
Sponsorlu Bağlantılar

gizli-buzlanma

Özellikle kış mevsiminde, güneşin kar toplamaya başladığı anlardan itibaren veya akşam yolun rengi fark edilmezken de sıkça meydana geldiği bilinmektedir. Asfaltın üzerinde kalan veya yolun kenarında biriken kar yığıntılarından dolayı eriyen su, sıcaklığın düşmesi sonucunda donma meydana gelir.

Gizli buzlanma o kadar ince görünür ki bakıldığında fark edilmesi oldukça zordur. Mesela araç hızlı bir şekilde yol alıyorsa şöförün bunun farkına varması neredeyse imkansızdır. Yolda gitmeye devam ederken hızlı bir direksiyon manevrası veya fren, aracın hakimiyeti kontrol dışına çıkmasına neden olur bu durum tehlikeli kazaların çıkmasına sebebiyet verebilir.

Genel olarak dikkat gizli buzlanma yazılı ve işaretli tabelalar vardır, böyle bir tabela görülmesi halinde mümkün mertebe yavaşlamak için fren kullanılmaması gerekir ve itinalı bir şekilde olay yerinden uzaklaşmak gerekir.

Bu tabelanın hemen altında köprüler ve viyadükler yoldan önce donar yazmaktadır. Yani çok soğuk havalarda taşıt kullanırken köprü ve viyadüklerden geçerken ekstra dikkat sarf edilmelidir

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yazın