3:29 pm - Pazar Haziran 19, 1097

Ebegümeci Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Perşembe, 14 Şubat 2013, 21:39 | Sağlık | 0 Yorum
sarabayar
Sponsorlu Bağlantılar

ebegümeci

Ebegümeci nemli ve rutubetli bölgelerde yetişen bir bitkidir. Antik Yunan ve Roma döneminden itibaren kullanıldığı bilinmektedir. Bataklık, deniz ve nehir kenarlarında yetişir. Ebegümeci bitkisi C vitamini ve protein taşır. Ebegümeci Çayının Yararları

boğaz kuruluğuna, kuru öksürüğe, gastrit ve ülser tedavisi ile mide ağrılarına, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım ederken cilde yumuşaklık verir.  Ebegümeci çayının yatıştırıcı ve sindirimi hızlandırıcı özelliği vardır. Gaz, hazımsızlık ve kabızlığa iyi gelmektedir. Boğaz ağrısı ve diş eti iltihapların giderilmesinde kullanılır. Ağız temizliğinde gargara olarak kullanılır. Guatra iyi gelmektedir. Dişte plak oluşumuna engel olur.

Ebegümeci Çayını hazırlamak için kaynamış suya 1 ya da 3 çay kaşığı kurutulmuş ebegümeci çayını atın. Hazırlanan çayın iyi demlenmesi için 10 dakika bekletin. Demlendikten sonra çayınızı içebilirsiniz.

Ebegümeci çayı yararlı bir bitki olmasının yanında fazla kullanılması halinde zararları ortaya çıkabilir. hamilelik ve emzirme döneminde doktora başvurarak kullanmak kişi açısından önemlidir. Ebegümeci bitkisinin yumurtayı kistik yapıya dönüştürme gücü olması nedeni ile hamile kalmayı zorlaştırmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yazın