Diyarbakır İlinde Gezilmesi Gereken Yerler | Son Dakika Haberleri | son dk | Güncel Bilgiler
3:18 am - Pazar Ağustos 19, 2018

Diyarbakır İlinde Gezilmesi Gereken Yerler

Cumartesi, 13 Nisan 2013, 18:22 | Genel | 0 Yorum
sarabayar
Sponsorlu Bağlantılar

diyarbakır

ili Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Yazları aşırı sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. ilini gezecekseniz bahar ayını seçmeniz tavsiye edebiliriz.  Ayrıca yazımızı dikkatle okursanız ilinde görmediğiniz yer kalmayacaktır. Diyarbakır Müzesi
Diyarbakır Müzesi 1988 yılında düzenlenmiştir. bu müzede Neolitik Çağ’dan başlayıp Eski Tunç, Urartu, Assur, Hitit, Roma, Artuklu ve Osmanlı dönemindeki eseleri yer almaktadır. Prehistorik döneminden kalan seramikler, Roma döneminden stelleri, heykel ve mimari parçaları, Artuklu çinileri, Osmanlı döneminden kalan ahşap eserler, silahlar, tekke eşyaları, takılar gibi birçok ürün müzede sergilenmektedir.

Ziya Gökalp Müze Evi

Diyarbakır ilinde bulunan sivil mimarlık örneği olan evdir. 1808 yılında bazalt taşı malzemesi kullanılarak inşa edilmiştir. 1876 yılında Ziya Gökalp bu evde doğmuştur. Yapılan bu ev 1956 yılında ziyarete açılmıştır. Müzede Ziya Gökalp’e ait eşyalar bulunmaktadır.

Cahit Sıtkı Tarancı Müze Evi

Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu ev olup sivil mimarinin diğer örneğidir. Bu müzede yazarın kitapları, el yazıları, ı ve el yazıları sergilenmektedir.

Çayönü Ören Yeri

Çayönü tepesi Ergani ilçesinin 7 kilometre güneybatısında yer alıp bölgenin ilk yerleşme bölgesidir. Diğer Çayönü yerleri;

Çayönü – Ergani/Sesverenpınar

Üçtepe/Bismil

Mağaralar ve Köprüler

Hassuni Mağarası/Silvan

Hilal Mağarası/Ergani

Diyarbakır Surları; dünyanın en eski ve sağlam surrudur. Çin Seddi’nden sonra en uzun surdur. 5,700 metre uzunluğunda, 10 – 12 metre yüksekliğinde ve 4 yöne açılan ana kapıları bulunan surdur.

Diyarbakır Malabadi Köprüsü

Silvan ilçesinde bulunmaktadır. Abbasiler dönemine ait köprüdür.

Diyarbakır Malabadi (Batmansu) Köprüsü

Dicle Köprüsü (Mardin kapısı dışında şehre 3 km mesafededir)
Haburman Köprüsü (Çermik ilçesinin Haburman köyü civarındadır)

Cami ve Kiliseler

Ulu Cami

Nebi Cami

Safa Cami

Behram Paşa Cami
Kale Cami

Mart Thoma Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi

Kırklar Kilisesi

Mart Kilisesi

Saint Georgi Kilisesi

Hanlar, Kervansaraylar

Deliller Hanı

Mardin Kapı mevkiinde bulunan en önemli hanlardan biridir. 1527 yılında Diyarbakır Valisi Hüsrev Paşa tarafından cami ve medrese beraber yaptırılmıştır. Deliller Hanı denilmesinin sebebi Hicaz’a giden rehberlerin burada kalmasından kaynaklanmaktadır.

Hasanpaşa Hanı (Ulu Cami’nin doğusundadır)

Kervansaray (Otel haline getirilmiştir.)

Kaplıcalar

Çermik Kaplıcası

Çermik ilçesinin 3 km doğusunda yer alıp solunum yolu enfeksiyonlarına ve kadın hastalıklarına iyi geldiği iddia edilmektedir.

 

Etiketler: , , ,

Yorum Yazın