Çölyak Hastalığı Nedir | Son Dakika Haberleri | son dk | Güncel Bilgiler
3:17 am - Pazar Ağustos 19, 2018

Çölyak Hastalığı Nedir

Cuma, 4 Ocak 2013, 19:57 | Sağlık | 0 Yorum
sarabayar
Sponsorlu Bağlantılar

çölyak-nedir

Türkiye’de “” ismiyle anılan glüten enteropatisi hastalığına sahip bir milyon kişi olduğu söyleniyor. Hastalığı ince bağırsağın, Glüten (Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar) adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Wikipedia’nın tanımı şöyle:

“bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır.
Alınan gıda, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve Villus çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyak Hastaları glutenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıkar.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yazın