6:02 am - Pazartesi Temmuz 16, 2018

Bilişim Teknolojileri Bölümü Hakkında Bilgi

Cumartesi, 29 Eylül 2012, 0:06 | Egitim | 0 Yorum
admin
Sponsorlu Bağlantılar


Bilişim Teknolojileri bölümünde Ağ Temelleri, Bilgisayar Destekli Proje Çizimi, Bilgisayar Kullanımı, Bilgisayar Programlama Teknikleri, Bilgisayar Sistem Bakım Onarımcısı, Görme Engelliler için Bilgisayar Kullanımı, İnternet Programcısı, İnternet ve E-Posta Yönetimi, Nesne Tabanlı Programlamacı, Ofis Programları Kullanımı, Temel Bilgisayar Okur-Yazarlığı, Veri Tabanı, Web Programlamacısı ve Web Tasarımcısı alanları bulunmaktadır. Bu bölümü bitirenler Ağ temelleri, LAN kablolama, optik kablolama, wan kablolama, kablosuz ortam, TCP/IP ve IP adresleme, bilgisayarla çizime hazırlık, bilgisayarla üç boyutlu çizim, bilgisayarla modelleme, Bilgisayara giriş, donanım yapısı, Windows 7, internet ve e-posta yönetimi, Office 2010 (Microsoft Word, Outlook, Excel, PowerPoint), Programlama temelleri, akış diyagramları, yapısal programlama teknikleri, veri yapıları, temel algoritmalar, Donanım yapısı, parçaların tanınması, sistem bakımı, arıza tespiti, format atılması ve sistem kurulumu, donanım yükseltilmesi, F Klavye-1, F Klavye-2, ekran okuyucu programı, bilgisayar kullanma, kelime işlemci programı, elektronik tablolama programı, internet ve e-posta yönetimi, yazı biçimleme, dosyalama sistemi, İnternet, tarayıcılar, e posta, yazılı iletişim, Kelime işlemci programı, elektronik tablolama programı, sunu hazırlama programı, Kursiyerlere, temel seviyede bilgisayar kullanımı ve uygulamalarına ilişkin eğitim verilir, Veri tabanı planlama, veri tabanında tablolar, veri tabanında sorgular, veri tabanında formlar ve raporlar, veri tabanında makrolar, veri tabanında kaynak dosyalar, veri tabanında güvenlik. Web tasarımının tanımlanması ve tasarımda kullanılan programlar, web dili HTML’ye giriş, tanımı, yapısı, flash programına giriş, Dreamweaver’e giriş, Qute FTP programının tanıtılması.

Ağ Temelleri

Ev veya ofis ortamlarında temel ağ ortamları kurabilen ve sistem üzerinde güvenlik tedbirleri alabilen kişilerin yetiştirilmesi hedeflenmiştir. Bilgisayar teknik servisi hizmeti veren; ağ kurulum ve yönetimi hizmeti veren; kullanıcı ara yüzüne sahip uygulama ve veri tabanı programları kullanımı ve yönetimi hizmeti veren; web tasarımı hizmeti veren veya web ortamında etkileşimli programlar hazırlayan yazılım şirketleri, firma, kamu kurum ve kuruluşları

Bilgisayar Destekli Proje Çizimi

Bilgisayarla çizime hazırlık, bilgisayarla üç boyutlu çizim, bilgisayarla modelleme. Eğitim alan ve kursun gerektirdiği yeterlikleri kazanan bireyler kendi iş yerlerinde, fabrikalarda, sektördeki çeşitli çizim bürolarında çalışabilirler.

Bilgisayar Kullanımı

Günümüzde bilgisayar kullanabilmek artık zaruri bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bilgisayar işletmenliği eğitimi alan kursiyerler bu eğitimlerle bilgisayarda yazı yazmaktan başlayıp, grafik çizimi, programlama, sunum, animasyon, internet işlemlerini yapabilecek seviyeye gelmektedir. Böylelikle kursiyerlerimiz bireysel gelişimlerine katkıda bulunmakta ve istihdam edilebilirliklerini artırmaktadır. Bilgisayar teknik servisi hizmeti veren; ağ kurulum ve yönetimi hizmeti veren; kullanıcı ara yüzüne sahip uygulama ve veri tabanı programları kullanımı ve yönetimi hizmeti veren; web tasarımı hizmeti veren veya web ortamında etkileşimli programlar hazırlayan yazılım şirketleri, firma, kamu kurum ve kuruluşları.

Bilgisayar Programlama Teknikleri

Bilgisayar programlamanın mantığını kurabilen, algoritma ve akış şemalarını oluşturabilen kişilerin yetiştirilmesinin hedeflendiği bir programdır. Bilgisayar teknik servisi hizmeti veren; ağ kurulum ve yönetimi hizmeti veren; kullanıcı ara yüzüne sahip uygulama ve veri tabanı programları kullanımı ve yönetimi hizmeti veren; web tasarımı hizmeti veren veya web ortamında etkileşimli programlar hazırlayan yazılım şirketleri, çeşitli kurum ve kuruluşlar.

Bilgisayar Sistem Bakım Onarımcısı

Bilgisayar teknolojisinin yapımı ve kullanımı sırasında çıkan sorunları çözümleyen teknik elemanların yetiştirildiği bir programdır. Bilgisayar teknik servisi hizmeti veren; ağ kurulum ve yönetimi hizmeti veren; kullanıcı ara yüzüne sahip uygulama ve veri tabanı programları kullanımı ve yönetimi hizmeti veren; web tasarımı hizmeti veren veya web ortamında etkileşimli programlar hazırlayan yazılım şirketleri, firma, kamu kurum ve kuruluşları.

Görme Engelliler için Bilgisayar Kullanımı

Görme engellilere bilgisayar kullanımı ile ilgili bir meslek öğretilerek, onların tüketici konumundan üretici konumuna geçmelerini ve bu yolla gelir elde edebilmelerini hedefleyen bir programdır. Mesleğin gerektirdiği yeterlikleri kazanan bireyler sektörde; çeşitli kurum ve kuruluşlarda, özel sektörde, kendi işyerinde veya evlerinde çalışabilirler.

İnternet Programcısı

İnternet programcılığı için gerekli programları kurarak, programlama ve veri tabanı yönetimi yapabilme eğitimi verilir. Eğitim alan ve mesleğin gerektirdiği yeterlikleri kazanan bireyler bilişim sektöründe; bilgisayar teknik servisi hizmeti veren firmalarda, ağ kurulum ve yönetimi hizmeti veren ya da bu hizmete ihtiyaç duyan firma, kurum ve kuruluşlarda, kullanıcı ara yüzüne sahip uygulama ve veri tabanı programları kullanımı ve yönetimi hizmeti veren ya da bu hizmetlere ihtiyaç duyan firma, kurum ve kuruluşlarda, web tasarımı hizmeti veren veya web ortamında çalışan etkileşimli programlar hazırlayan yazılım şirketlerinde ya da bu hizmetlere ihtiyaç duyan firma, kamu kurum ve kuruluşlarda vb. yerlerde çalışabilirler.

İnternet ve E-Posta Yönetimi

İnternet tarayıcılarını ve elektronik posta yönetim programlarını kullanabilme yeterlilikleri kazandırılır. İnternet ve e posta kullanımı günümüzde istihdam edilebilirlik için temel beceriler arasında kabul edilmektedir.

Nesne Tabanlı Programlamacı

Bilişim sektöründe nesne tabanlı programlama dilinin kurulumu ve ara yüz oluşumunu, kodları kullanarak programlama ve veritabanı uygulamalarını yapabilen kişileri yetiştiren bir eğitim programıdır. Bilişim sektöründe kullanıcı ara yüzüne sahip uygulama ve veri tabanı programların yazılım ve yönetimi hizmetini veren ya da bu hizmete ihtiyaç duyan; web tasarımı hizmeti veren veya web ortamında çalışan etkileşimli programlar hazırlayan yazılım şirketleri ya da bu hizmetlere ihtiyaç duyan çeşitli kurum ve kuruluşlar.

Ofis Programları Kullanımı

Branşın eğitiminde kursiyerlere; bilgisayarda kelime işlemci, elektronik tablolama ve sunu hazırlama programlarını etkili olarak kullanabilme bilgi ve becerisi kazandırılır. Bilgisayar teknik servisi hizmeti veren; ağ kurulum ve yönetimi hizmeti veren; kullanıcı ara yüzüne sahip uygulama ve veri tabanı programları kullanımı ve yönetimi hizmeti veren; web tasarımı hizmeti veren veya web ortamında etkileşimli programlar hazırlayan yazılım şirketleri, firma, kamu kurum ve kuruluşları.

Temel Bilgisayar Okur-Yazarlığı

Bu branşa devam eden kursiyerlere bilgisayar kullanma bilgi ve becerisi kazandırılır. Mesleğin gerektirdiği yeterlilikleri kazanan bireyler Bilişim sektöründe; bilgisayar teknik servisi hizmeti veren bilgisayar firmalarında, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler.

Veri Tabanı

Bu branşta her türlü veritabanı uygulamalarını ve yönetimini yapabilen kişilerin yetiştirildiği bir programdır. Bilgisayar teknik servisi hizmeti veren; ağ kurulum ve yönetimi hizmeti veren; kullanıcı ara yüzüne sahip uygulama ve veri tabanı programları kullanımı ve yönetimi hizmeti veren; web tasarımı hizmeti veren veya web ortamında etkileşimli programlar hazırlayan yazılım şirketleri, firma, kamu kurum ve kuruluşları.

Web Programlamacısı

Branşa devam eden kursiyerler, programlama dillerini kullanarak etkileşimli web uygulamalarını gerçekleştirebilme bilgi ve becerisini edinir. Bilgisayar teknik servisi hizmeti veren; ağ kurulum ve yönetimi hizmeti veren; web tasarımı hizmeti veren veya web ortamında etkileşimli programlar hazırlayan yazılım şirketleri, firma, kamu kurum ve kuruluşları.

Web Tasarımcısı

Web siteleri ticari hayatin vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Bu alanda web sitesi tasarımı yapacak eleman talebi artmıştır. Programda web sitesi tasarlayabilen kişilerin yetiştirilmesi hedeflenmiştir. Bu programa devam etmek isteyen kursiyerlerde temel bilgisayar bilgisi aranmaktadır. Bilgisayar teknik servisi hizmeti veren; ağ kurulum ve yönetimi hizmeti veren; kullanıcı ara yüzüne sahip uygulama ve veri tabanı programları kullanımı ve yönetimi hizmeti veren; web tasarımı hizmeti veren veya web ortamında etkileşimli programlar hazırlayan yazılım şirketleri, firma, kamu kurum ve kuruluşları.

Etiketler: , , ,

Yorum Yazın