5:23 pm - Cuma Mayıs 25, 2018

Atatürk’ün Kadınlara Verdiği Haklar Nelerdir

Çarşamba, 12 Eylül 2012, 0:16 | Genel | 0 Yorum
admin
Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk’ün Kadınlara Verdiği Haklar Nelerdir
Mustafa Kemal Atatürk döneminde kadın haklarının tanınması 1930-1933 ve 1934 yıllarında gerçekleşti. Osmanlı devletinden sonra çağa uyum sağlamak kadının toplumdaki yerini değiştirmek için bir çok yenilikler yapıldı. Yaşamın her alanında çeşitli inkılaplar ve düzenlemeler getirilirken tabiki kadınlar içinde yeni haklar getirildi. Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı toplumunda hemen hiçbir toplumsal ve siyasal hakkı olmayan kadınlara Medeni Kanun’la birtakım haklar tanımış. Mustafa Kemal Atatürk’ün girişimiyle kadınların iktisadi ve siyasal yaşama katılmaları yönünde bir dizi değişiklik yapılarak, 1930′da belediye seçimlerinde seçme, 1933′te çıkarılan Köy Kanunu’yla muhtar seçme ve köy heyetine seçilme, 5 Aralık 1934′te Anayasa’da yapılan bir değişiklikle de milletvekili seçme ve seçilme haklarının tanınmasıyla, Türk kadını o yıllarda Avrupa devletlerinin çoğundaki kadınlardan daha ileri haklar elde etti ve çok geçmeden toplumda erkeklerin çalıştığı her alanda yerini aldı.

Mustafa Kemal Atatürk şu sözleri ile kadına verdiği önemi vurgulamıştır; “Kadınlarımız bundan sonra haremlere kapatılmayacak, gizlenmeyecek, yüzlerini örtmeyeceklerdir. Çünkü bu tüm ülkenin daha çok acılar çekmesine neden olacaktır. Türk kadınları ulusal bağımsızlığımız için savaş boyunca cesaretle dövüşmüşlerdir. Bugün onlar özgür olmalı, eğitim olanaklarından yararlanmalı, erkeklerimizinkine eşit bir düzeye çıkarılmalıdır.”

Atatürk’ün, çağı ve değişeni değil, değişecek zamanı milletine göstermesi, kadın hakları ve kadın-erkek eşitliği konularında, “BM İnsan Hakları Evrensel Bildirisi”, “İnsan Hakları Sözleşmesi” gibi konular, daha insanlık tarihinin ufkunda bile görünmemişken Türk Kadınına, haklarını vermesinin değeri daha iyi anlaşılır. Bağımsızlık mücadelesi yapan ülkeler nasıl Atatürk’ü örnek bir lider almışlarsa, kadın hakları uğruna uğraş ve savaş verenler de, onu bir devrimci olarak aynı şekilde örnek almak durumundadırlar. Çünkü bütün insanlık tarihi boyunca, tarihin hiçbir döneminde, hiçbir lider kadın hakları konusunda Atatürk kadar önsezili ve öngörülü olmamış, onun kadar uğraş ve savaş vermemiştir.

Etiketler: , ,

Yorum Yazın