6:09 am - Pazartesi Temmuz 16, 2018

Anne Sütü Nasıl Sağılır Saklama Koşulları Nelerdir

Pazar, 10 Şubat 2013, 18:02 | Sağlık | 0 Yorum
taskin
Sponsorlu Bağlantılar

anne-sütü-nasil-sagilir

Yeni doğum yapan annelerin ya da anne adaylarının en çok merak ettiği sorulardan birisidir anne sütünün sağılması ve saklanması. Peki, nasıl yapılır:

Anne sütünün sağılması, ya elle ya da elektrikli pompa ile göğüslerdeki sütü alma işlemlerinin tümüne denir.

Süt Sağmaya Hangi Durumlarda İhtiyaç Duyulur

Göğüslerdeki doluluk rahatsızlık veriyorsa: Sütü sağma işlemi uygulanır, doluluğu azaltacaktır ve de bebeğin göğüslerinizi emmesini kolaylaştırır.

Başka bir annenin kendinizden sağmış olduğunuz sütü bebeğinize vermesi sonucunda kendinizi bir süre bebekten uzaklaşmanızı ve kişisel bakımlarınızı ve varsa işinize de zaman ayırmanızı kolaylaştırır.

Bebeğiniz İyi Beslenemiyorsa

Bebeğinizi erken doğum yaptıysanız, bebek göğüsten emecek kadar büyüme aşamasına kadar yani 32 haftalık süreç içerisinde göğüslerinizde bulunan sütün gelmesini hızlandırmak gereklidir. Göğüslerdeki sütü nasıl sağacağınızı öğrenmiş olmak, çok faydalıdır. Süt sağma işlemini ya kendinizi rahatlatmak için, ya da saklayıp ilerleyen zamanlarda bebeğinize yedirmek amacıyla yapmış olursunuz. Bu şekilde, bebeğiniz için en faydalı besin olan anne sütünü sağlıklı bir şekilde faydalanmasını sürdürmesini sağlamış bulunursunuz. Bazı anne adayları, loğusa dönemlerinin son zamanlarında protein, karbonhidrat ve antikor açısından doymuş olan ilk sütü çeker ve bu sütü damlalıklara besleyerek dondurulur. Bunun nedeni, anne adaylarının ya da bebeklerinin doğumdan sonraki dönemde hayatta kalma olasılıkları bulunan emzirme çabalarına karşın önlem almaktan ibarettir. Bu anne adaylarının ya da annelerin sağlık durumu yerinde ve hamilelik döneminin de iyi gidiyor olması gerekmektedir.

Elle Memelerdeki Sütü Sağma

Annenin bebeğini emzirme süresi boyunca, göğüslerden elle sütü sağmak, yararlı yöntemlerden biridir.
İlk olarak ellerinizin hijyenik olması çok önemlidir. Bol suyla güzel bir şekilde yıkanmalıdır. Hafif öne eğik durumda, göğüslerinizin rahat bir şekle gelmesini sağlamak gerekir daha sonra sanki bir göğüs muayenesi yaparmışçasına, göğüslerinizi hafifçe okşama yaparak ve masajı uygulamasını yapmanız sizin için önemli derecede gereklidir.

Oturun ve elinizi (başkalarından da yardım alabilirsiniz)göğüslerinizin üst yanına yerleştirin ve parmaklarınızın yardımıyla başparmağınızı göğüs uçlarından 4 cm.ye uzak olan bir bölgede C harfini çizermişçesine, genel olarak göğüs ucunun kahverengi olan bölümünün yani tıp dilinde areola denilen bölgenin etrafında çevirin.

Başparmağınızı işaret ve orta parmağınızı alıp parmaklarınızı yavaş bir şekilde birbirlerine yaklaştırıp ve göğüs duvarına doğru iyice bastırın. Daha sonra ise meme uçlarına doğru ilerleyin. Genel olarak parmağınızı meme üzerinde kaydırma yapmak yerine yuvarlayarak ovma şeklinde meme ucuna getirmenin, size daha iyi geleceğini söylemek doğru olur. Bu hareketler, meme kanalarına da baskı yaparak ve daha kısa bir andan sonra, meme uçlarınızdan bir iki damlacık süt geldiğini görebilirsiniz. Belli zaman aralıklarından sonrada fışkırmalar olabilir ve bu sütlerin steril edilmiş bir şişeye doldurabilirsiniz. Süt akışının yavaşladığını fark ettikten sonra, ellerinizi, uç bölgelerin etraflarında gezdirerek ve ritmik hareketlerle, sütlerinizi çekmeye devam edin. Birden fazla şekilde meme değiştirecek şekilde, toplamda yarım saat süresinde memelerinizden süt çıkarın. Ola ki bebeğiniz, memelerinizi almada ve emmede zorluk çekiyorsa, böyle bir tarzda sütü hemen sağmaya başlamanız durumunda ve bebek acıktıkça devam etmeniz tavsiye edilir. Bu da ilk anlarda, bir günlük zaman içinde 10-14 kere anlamına gelir.

Eğer ki doğumundan kısa bir andan sonra, birinci olan kolostrumu sağacak olursanız  koyu turuncudan sarı renge dönüşebilir, bu olayı 14 saat boyunca, 34ºC ye varan ısı düzeninde saklarsanız sakladığınız besinin bozulmasının önüne geçmiş olursunuz. Çok küçük miktarda çekme yapabileceğiniz beklenen miktardır; mesela, ilk günlerde, yalnızca iki çay kaşığının alabildiği miktar kadar. Bebeğe bunu, kendiniz başında olmaksızın başka kimseler tarafından da rahat bir şekilde verebilir; bu sebeple de bir iki damlalık, kaşık, emzik yada fincan kullanabilirsiniz.

Göğüslerden Süt Sağma, Öğrenilmiş Bir Sanattır

Annenin sütünü çekmek üzere, öğrenilmiş olan bir el becerisidir. Bu sebeple, ilk anlarda sütü sağama başarısına erişemezsiniz, hayal kırıklığıyla yaşamaya gerek yok çünkü, zamanla el alışkanlığıyla oluşabilecek bir olaydır. Bebeğin doğumundan 3-5 günlük bir zamandan sonra, memeleriniz olgun süt üretme aşamasına başlayacaktır. Kolostrum de çok az ölçüde, iki haftalık bir zaman diliminde, oluşan bu olgun sütler de oluşmayı sürdürecektir. Memelerinizin ürettiği kadar süt miktarıyla ise, git gide artmış olacaktır. Memelerde oluşan olgun sütün memelere dolmaya başladığı sürede, anneler, elleriyle ya da parayla satın aldıkları elektrikli pompayla memelerden sütü sağmayı tercih ediyorlar. Ellerle süt sağmak çok rahat olsa da, pompa yöntemi hızlı olduğundan genelde bu tercih edilmektedir. Kullanılan pompaların ağız kısmında, meme uçlarınıza rahat bir şekilde yerleştirilecek kadar geniş olmasına dikkat etmek gerekir. Her pompada olmasa da bazı pompaların çeşit çeşit ağız genişliği olan edevatlar seçme olanakları bulunur.

Pompayla Süt Çekme Nasıl Yapılır

Satın alınmış olan pompalar, meme uçlarını emerek ve serbest bırakacak şekilde çalışmaktadır ve bu şekilde memelerden süt çekebilirler. Elektrikle pompalardan bazılarında ise, konforunuza uygun bir şekilde, emme limitinin ayarını yapar. Bazı pompalar ise süt sağılırken, size hareket için müsaade verir. Bir elinizle rahatça kullanabileceğiniz bir pompa, size daha yararlı olacaktır. Özellikle bir memeden süt çekerken, diğer memeden bebeğinizi emziriyorsanız, bu önemlidir. Elle çalışan pompaların biçimi ya silindir şeklindedir, veya elinizle sıkmak yoluyla işlev görür. Pompanın her bölümünün çok temiz olması gerekir; bazı çalışan anneler yanlarında yedek parçaları da taşırlar ve bunları sonra evde tekrar yıkarlar. Pompanızı temiz ve kurulmuş olarak muhafaza ederseniz daha rahat sağım yapabilirsiniz. Stresli olmak ve düşük vücut ısısı gibi faktörler, sütün akma refleksini engelledikleri için, sağma işleminin üretkenliğini düşürür. Bu zamanlarda ılık kompres deneyebilirsiniz; memeye masaj yapabilirsiniz ve gevşeme teknikleri uygulayabilirsiniz. Bebeğinizin bir resmine bakmak, yakın zaman önce giyindiği bir giysiyi koklamak ve onun kokusunu anımsamak da yararlı olacaktır.

Anne Sütünü Saklama Koşulları

Sağılmış olan sütü saklamak
Buzdolabına bırakılmış yada buzlukta dondurulmuş anne sütünün, sert plastik olan saklama kaplarında, ağzı çok sıkı şekilde kapalı olan cam kaplarında yada özellikle de anne sütünü saklamak amacıyla üretilmiş olan, anne sütü saklama torbalarında saklayabilirsiniz. Tek kullanımlık veya atılabilen şişe torbaların kullanımı önerilmez.

Aşağıda belirtilmiş olan olgun anne sütünü saklamak için bilinmesi gerektiği gibi dizilmiştir:
Isı Saklama süresi
Oda sıcaklığı (19-27ºC) 6 saate kadar

Buzdolabı (<5ºC) 3 güne kadar

Buzdolabının buzluk bölümünde 14 güne kadar

Sabit şekilde 0ºF (-18ºC) derecede 180 gün boyunca saklanan derin dondurucularda

Olur da saklamış olduğunuz sütle alakalı içinizde bir şüphe varsa, sütü atıp, bebeğinize vermemeniz gerekir. Eğer ki anne sütünün doğru şekilde saklanma konusu ile alakalı sıkıntılarınız varsa, sağlık personellerine danışmanız gerekir. Meme pompası ile sağılan sütü işyerlerindeki ortak kullanılan buzdolaplarında saklamakta olan çalışan anneler, sütlerini, ismini yazdıkları torbalara yerleştirirler maksat, inek sütü ile karıştırılmamasıdır. Sütünüzü derin dondurucuların poşetlerine doldurulup saklanabilir. Maksat hem sütü korunmasını sağlamak hem de donmasının önüne geçmektir

Anne Sütü Nasıl Ilıtılır

Normal olan, donmuş olan sütün buzdolabında çözülmesini beklemektir. Eğer ki süt buzdolabında erimişse, 1 gün boyunca saklamak üzere saklama kabının ağzı açılmadan aynı şekilde buzdolabına bırakılabilir.

Fakat ısıtmak gerekirse, saklama kabı veya saklama torbasının, ya kaynar su dolu bir kaba daldırılması gerekir yada sıcacık akan çeşme suyu altında tutularak, sütü ılıtmak gerekir.
İçerdiği yararlı besinler özelliğini yitireceği için, kesinlikle mikrodalga fırın kullanmayınız. Bu tarzda bir ısıtma, sütün içinde çok sıcak bölgeler yaratabilir bu sebeple de tavsiye edilmesi mümkün değildir. Eritilmiş olan anne sütü asla tekrar dondurulamaz.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yazın