5:49 am - Pazartesi Temmuz 16, 2018

Ağız Kokusu ve Nedenleri

Çarşamba, 6 Şubat 2013, 18:35 | Sağlık | 0 Yorum
sarabayar
Sponsorlu Bağlantılar

agiz

? ile nasıl baş edebiliriz? Bu soruların cevaplarını aşağıda paylaşacağımız yazıda bulabilirsiniz.

Ağız kokusu insanların kendisini ve karşısında bulunan kişiyi kötü hissetmesine rahatsız olmasına neden olmaktadır. Bu rahatsızlığı gidermek için ilk başta ağız kokusunun nedenlerini öğrenelim.

Ağız kokusunun nedenleri arasında dişlerde var olan çürüme, diş eti hastalığı, ağız enfeksiyonları, ağız kuruluğu, midede var olan sorunlar, diş fırçalamamak gibi nedenleri sayabiliriz.

Ağız kokusu diş eti hastalığı, çürük dişlerden kaynaklanıyorsa diş hastalıkların tedavi edilmesi, gömük ya da çürük dişler var ise (dolgu, köprü diş olamayacaksa) çekilerek, ağız kuruluğundan kaynaklanan problemler için tükürük salgısını arttıracak tedavi yöntemleri uygulanarak ağız kokusu önlenebilir.

Ağız kokusunu önlemek için yapılan tedavilerden sonra her yemek sonrasında dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak, dili ve yanakların iç kısmını fırçalamak, ağız gargarası kullanmak, sigara içmemek, bol su içmek, tarçın yemek, şeker tüketimini azaltmak ağız kokusunu azaltmakta etkili çözümler arasında sayılabilir.

Ramazan ayında da bu uygulamaları yaparak ağız kokusunu önleyebilirsiniz. Ayrıca oruç tutarken de dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Oruçlu olduğunuzda dişlerinizi fırçalamak ve suyu yutmamak orucunuzu bozmuyor. Bu görüş din adamları tarafından da onaylanıyor. Bu nedenle oruç tuttuğunuz zamanlarda diş sağlığına dikkat etmeniz  ve iftar zamanında bol su içmeniz gerekmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yazın