3:29 pm - Çarşamba Haziran 19, 1647

2022 Maaşında Yapılan Değişiklikler

Salı, 29 Ocak 2013, 22:51 | Genel | 0 Yorum
sarabayar
Sponsorlu Bağlantılar

2022

 

; 65 yaşını doldurmuş, kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan, sosyal güvenlik kurumlarından her ne ad altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, nafaka bağlanmamış veya bağlanması mümkün olmayan kişileri ya da özürlü olduklarını yetkili hastanelerden alacakları özürlü sağlık kurulu raporu ile kanıtlayan, toplam özür oranı % 40 ile % 69 arasında olan, 18 yaşını doldurmuş ve herhangi bir işe yerleştirilememiş olan özürlülerden bahsetmektedir.

2022 Aylığına Başvurmak için gerekli evraklar;

Özürlü Sağlık Kurulu Raporunun aslı ya da noter/ hastane başhekimliğinden aslı gibi onayı verilmiş raporlar altı özürlü yakını aylığı başvurularında kanuni velisinin bulunmadığı durumlarda vasi kararının aslı ya da noter tarafından alınan onaylı sureti, (Özürlü sağlık kurulu raporunu ücretsiz alabilmek için Vakıf Müdürü tarafından imzalı sevk kâğıdı almak gerekir)

Gelir beyanı,

Ön görüşme formu,

Evraklar hazırlayıp ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na teslim edilmesi gerekiyor. Evraklar teslim edildikten sonra ailenin ikamet adresine sosyal inceleme yapılır.  Yapılan ev ziyareti ve çevre araştırmalarında başvuruda bulunan kişinin geliri ile örtüşmesi neticesinde maaşı kişiye bağlanır.

2022 Özürlü/Yaşlılık maaşında göze çarpan değişiklikler şu şekildedir;

Eski yönetmelikte 2022 özürlü maaşını iki yıl aralıksız alınmaması halinde bu maaş kesiliyordu şimdi ise 1 yıl aralıksız alınmaması halinde 2022 maaşı kesilmesi,

İkamet adresindeki değişikliği 1 yıl içersinde bildirmeyen ailelerin 2022 maaşının kesilmesi,
kişilerin toplam gelirlerinin puanlama sistemine göre belirlenmesi (puanlama sisteminin nasıl olacağı ile herhangi bir bilgi şu anda açıklanmadı)

Eski yönetmelikte SGK kapsamında olamamak gerekiyordu son yönetmeliğe göre kişi anne ve babasının SGK’sından yararlanıp 2022 maaşına başvurabilir.

Burada özürlü bireylerin maaşlarını tehlikeye atacak nokta ise;                                         Eski yönetmelikte muhtaçlık hesaplanırken 18 yaş üstü kişilerde giderler çıkarıp hesaplanıyordu. Ancak yeni yönetmelikte muhtaçlık hesaplanması giderler çıkarılmadan yapılacaktır.  en önemlisi ise gider gelirden fazla ise gider taban alınıp hesaplama yapılacak. yani bir ailenin geliri 800TL gideri 900TL ise gelir hesaplamasına katılan miktar 900TL olacak. Ayrıca 2022 maaşı almak için 119TL’yi geçmemesi gerekiyor.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yazın